Psychiatrická péče se z nemocnic přesouvá domů. Jakých bylo jejích uplynulých 25 let?

Datum publikace: 19. 09. 2019
Periodikum:
irozhlas.cz
Reforma psychiatrické péče navazuje na trend posledních let: posílá psychiatry za pacienty. Spolu s moderními léky tak umožňuje, aby i těžce duševně nemocní pacienti vedli normální život.

Od loňska v Česku působí prvních pět týmů, které se mají starat o vážně duševně nemocné v terénu – tedy mimo psychiatrické nemocnice, často přímo u klientů doma. V terénních týmech jsou kromě psychiatrů také psychologové, sociální pracovníci a lidé, kteří si duševní nemocí sami prošli, takzvaní peer pracovníci. Pod názvem centrum duševního zdraví dnes působí v Praze, Brně, Přerově a Havlíčkově Brodě. Letos v létě se přidá dalších patnáct center (mapa).

Jde o první viditelný výsledek reformy psychiatrické péče, kterou ministerstvo zdravotnictví připravuje od roku 2013. Psychiatrické nemocnice – dříve léčebny – naopak mají postupně svou působnost omezit. „Psychiatrická péče v ČR nedoznala od počátku devadesátých let minulého století žádné zásadní systémové změny,“ kritizuje ministerstvo ve strategii reformy (starší verze / novější verze) současnou podobu systému. „Péče o duševně nemocné je podfinancovaná, síť služeb je rozložena nerovnoměrně s nestejnými podmínkami výkonu péče, ambulantní psychiatři přetížení, komunitní péče slabá a systémově nepodporovaná,“ vysvětluje na webu věnovaném reformě. „Chceme humanizovat psychiatrickou péči,“ říkají lékaři ve zkratce.

Celý článek, data a grafy najdete zde: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/psychiatrie-lecebny-reforma-psychiatricke-pece-schizofrenie_1902120600_jab?fbclid=IwAR1H6C1u5AX4wyfR2v9spjw7Vs2q9uzwWVkdZT9yOUcFru2YXPCFyuhYUX0

Související články na portálu Šance Dětem

Žena s migrénou