Prymula: Děti jsou pro své prarodiče v šíření koronaviru jen malým rizikem

Datum publikace: 13. 03. 2020
Periodikum:
novinky.cz
Velká část školáků, kteří od středy nechodí kvůli šíření koronaviru a vládnímu zákazu do školy, zamířila ke svým prarodičům. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula rozptyluje informace o tom, že mohou být děti pro své babičky a dědečky zdravotním rizikem.

Nicméně nedoporučuje, aby hlídali děti, které přijely z dovolené v Itálii. Novinkám dále řekl, že omezování návštěvnosti kin a divadel na 99 osob vnímá jako obcházení vládního nařízení.

Po rozhodnutí uzavření škol, ale ne školek se v souvislosti se šířením koronaviru objevuje řada otázek. Jedna z nich je, jestli je důvodem, proč se nezavřely školky, strach vlády z toho, že by předškoláci mířili k prarodičům a tím je mohli potenciálně nakazit.

Ne, to je nesmysl. Měli jsme problém s tím, že když zavřeme školky, značně budeme handicapovat jejich rodiče a ohrozíme třeba zdravotnictví, protože sestřičky nebudou mít kam dát děti. Nebylo to kvůli prarodičům. Děti se ani zdaleka nepodílejí na šíření tak, jako u chřipky a za druhé, když budou v úzkém kontaktu rodiny a kontakt bude setrvalý, problém nevidím. Určitě to není možné vymyslet nějak jinak. Kdybychom handicapovali jak rodiče, tak prarodiče, tak děti nebudeme mít kam dát. Myslím, že toto je logická cesta.

Děti tedy pro své babičky a dědečky rizikem nejsou? Příznaky nemoci jsou u nich přece jen mírnější a objevují se i názory hygieniků, že jsou jakýmisi přenašeči viru.

Určitým drobným rizikem být mohou, ale myslím si, že je skutečně malé. Samozřejmě není asi žádoucí, aby se prarodiče starali o děti, které přijely z Itálie a jsou ve čtrnáctidenní karanténě. Ale pokud to bude naprosto běžný kontakt v rámci rodiny, kdy tam třeba prarodič žije, tak vidím jako naprosto nesmyslné zakazovat mu, aby se o ty děti mohl starat.

Celý text najdete zde: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/prymula-deti-jsou-pro-sve-prarodice-v-sireni-koronaviru-jen-malym-rizikem-40316275