- Domů
- O čem se mluví
- První emoce jsou pro mozek dítěte klíčové a ovlivní jeho další život, říká vědkyně
První emoce jsou pro mozek dítěte klíčové a ovlivní jeho další život, říká vědkyně
Datum publikace: 27. 08. 2018
Periodikum:
ona.idnes.cz
Start života dítěte má úzkou souvislost s jeho dalším vývojem, ale i s kondicí ve stáří, tvrdí doktorka Markéta Keller. Podle ní pohodové těhotenství a porod souvisejí s lepší schopností objevovat, učit se a zvládat stresové situace.
Stav mozku v prenatálním a raném věku dítěte velmi zásadně předurčuje zdravotní dispozice, včetně například případného nástupu demence, tvrdí vědci. Ukazuje se, že jak bude mozek nastaven, záleží do značné míry na raném vztahu dítěte a matky v těhotenství a bezprostředně po porodu v takzvané "zlaté hodině". Podoba toho vztahu "otiskne" skrze emoce do mozku a ovlivní tak jeho další vývoj, říká epidemioložka Markéta Keller, která žije ve Skotsku a o významu prvních emocí na vývoj mozku nedávno přednášela i v České republice. "Představíte-li si mozek jako cibuli a dostanete-li se téměř ke středu, najdete tři, řekněme komponenty: thalamus, amygdalu a hippokampus. Velmi volně řečeno, zde se ukládají rané vzpomínky, krátkodobá paměť se přepisuje do dlouhodobé, je tam centrum pro vnímání bolesti a pamatování si, co ji způsobilo. Zjednodušeně bychom mohli říct - emoční paměť," vysvětluje epidemioložka a zdůrazňuje, že právě exaktně potvrzené zvýšené hladiny kortizolu způsobené stresem či traumatem v těhotenství a prvních chvílích po porodu, mohou ovlivnit růst a funkčnost této části mozku. "Pokud dítě pláče či se bojí a není utěšené, necítí-li se bezpečně, co se asi do mozku zapíše?" Uvažuje vědkyně. Naučit se zacházet s prvními, víceméně elementárními emocemi do značné míry podle ní určuje to, jak se člověk bude chovat v ohrožení a jak bude zvládat traumata i dlouhodobě emočně vypjaté situace a stres.
Celý článek najdete zde: https://ona.idnes.cz/zlata-hodina-prvni-emoce-marketa-keller-dite-novorozenec-pz0-/deti.aspx?c=A180808_134833_deti_jup
Související články na portálu Šance Dětem