Provázím rodiče nemocných dětí, neumím ale mávnout kouzelnou hůlkou, aby náročnou situaci zvládli

Datum publikace: 26. 10. 2021
Periodikum:
hradec.rozhlas.cz
Pomoc rodinám s těžce nemocnými dětmi. Náročnější téma pro rozhovor bychom možná těžko hledali. Žijí ale mezi námi lidé, kteří jsou takovým těžkým zkouškám vystaveni. A společnost by před tím určitě neměla zavírat oči. Natož se kvůli vlastním strachům od těch rodin odklánět. Jak můžeme pomoci?

Mgr. Lenka Kohoutková z Centra provázení Fakultní nemocnice Hradec Králové hovoří v naší radioporadně.

Komu konkrétně Centrum provázení pomáhá?

Pomáháme rodinám dětských pacientů, kteří jsou hospitalizovaní u nás na dětské klinice ve fakultní nemocnici. Jsou to rodiny dětí, které mají nějaké zdravotní postižení nebo vzácné onemocnění. Nebo jsou to rodiny dětí, které se narodily předčasně s extrémně nízkou porodní hmotností. Může také jít o rodiny dětí, které utrpěly úraz nebo mají nějaké závažné infekční onemocnění a leží u nás.

Průvodce z Centra provázení se vedle odbornosti neobejde bez potřebného lidského charakteru. Musí být velice silný, odolný i empatický.Mgr. Lenka Kohoutková, průvodce z Centra provázení FN HK

Provázení nemocí má jistě určité fáze. Na začátku je to asi sdělení diagnózy.

Lékaři nebo zdravotníci nás zvou už k prvním okamžikům kdy s rodinou mluví o tom, co dítěti je. Někdy to je ještě ve fázi, kdy na diagnózu teprve čekají a dítě je vyšetřováno. První rozhovor s touto rodinou je hodně o krizové intervenci, o zastabilizování rodiny, aby vůbec ustáli první hodinu, kdy se dozvídají, že jejich dítě má nějaký problém. Aby vůbec pobrali to, co jim lékař říká a zvládli se nadechnout.

Celý článek najdete zde: https://hradec.rozhlas.cz/provazim-rodice-nemocnych-deti-neumim-ale-mavnout-kouzelnou-hulkou-aby-narocnou-8605213

Související články:
smutná žena