Proč jsou mladí zpomalení? Dospívající se v osmnácti chovají jako patnáctiletí

Datum publikace: 03. 01. 2020
Periodikum:
flowee.cz
Děti nechtějí zkoušet "dospělácké věci". Sex a alkohol je nezajímá. A komunikovat s přáteli se dá přece z domova po sítích.

Dnešní osmnáctiletí se chovají, jako kdyby jim bylo teprve patnáct let. Tímto zjištěním ukončili vědci svůj rozsáhlý mnohaměsíční výzkum. Podle CBS News a dalších médií tak vyvrátili všeobecné přesvědčení, že děti dnes dospívají příliš rychle. Vývoj je v tomto ohledu prý nejpomalejší v dějinách. Podle studie zveřejněné v americkém časopise Child Development probíhá dětský vývoj dokonce pomaleji než kdykoli předtím.

Výzkumníci analyzovali odpovědi 8,3 milionu adolescentů ve věku 13 až 19 let posledních 40 let (mezi lety 1976 a 2016). Zjistili, že dnešní omladina se ve srovnání se starší generací mnohem méně zapojuje do aktivit spojených s dospíváním. Tím mají na mysli zejména konzumaci alkoholu, sex, řízení auta a hledání práce.

NEZRALÍ A LÍNÍ?

Vědci srovnávají dnešní osmnáctileté s dřívějšími patnáctiletými. To platí ve všech demografických skupinách studie. „Někteří teenageři uvedli, že sex a alkohol je nezajímají. To znamená, že si část teenagerů nedopřává ani jednoho. Nebo alespoň ne tolik, kolik by mohli,“ seznamuje s výsledky výzkumu hlavní autorka Jean Twengeová , profesorka psychologie na státní univerzitě v San Diegu . „Jiní teenageři napsali, že nepovažují za pravděpodobné, že v dohledné době budou pracovat. Což značí buď lenost, nebo nezralost,“ dodává psycholožka. „Pokud se na celou věc podíváme z globálního hlediska, určitě je dobře, že mládež dělá více dobrých věcí než těch špatných,“ uvažuje Twengeová. „Prakticky jde pouze o to, že nemají tendence zkoušet všechno, co dělají dospělí.“ Mládež tak vlastně činí určitý kompromis mezi dětským světem a světem dospělých.

Celý text najdete zde: https://www.flowee.cz/civilizace/2960-proc-jsou-mladi-zpomaleni-dospivajici-se-v-osmnacti-chovaji-jako-patnactileti