Proč děti potřebují při hře riziko, strach a vzrušení

Datum publikace: 16. 07. 2019
Periodikum:
epochtimes.cz
„Opatrně!“ „Tak vysoko ne!“ „Už s tím přestaň!“ Často slýcháváme znepokojené rodiče, jak své děti při hraní nabádají k bezpečnosti. Nedávné výzkumy však ukazují, že takový přístup je zbytečně přeopatrný a že děti potřebují víc příležitostí, aby do svých venkovních hrátek vměstnaly více rizika.

Mají-li děti při hraní pocit riskování, je to pro ně napínavější a víc strhující, a ony si tak mohou lépe prověřit své hranice a balancovat na hraně nejistoty. Lezou po stromech, staví si pevnosti, toulají se s kamarády po okolí a hrají bojovky.  Výzkum ukazuje, že takové hraní vede ke zvýšené fyzické aktivitě, k rozvoji sociálních dovedností, lepšímu rozhodování o rizicích, větší odolnosti a silnějšímu sebevědomí. Když sledujete  děti, jak si hrají, intuitivně vás napadne, že tyto závěry vědců jsou logické.

Je důležité si uvědomit, že rodiče ani odborníci nejsou ti, kdo rozhodují, jaká hra je pro konkrétní dítě riskantní. Děti musí dostat duševní i fyzický prostor, aby samy přišly na to, jaká míra rizika je dobrá a jaká ne. Musí to být dost troufalé na to, aby to vnímaly jako dobrodružné, ale zase ne natolik riskantní, aby je to příliš vystrašilo. Za roky praxe jako výzkumnice na prevenci zranění jsem si dobře vědoma toho, co se může zvrtnout a jak tomu zabránit, ale protože mám zároveň doktorát z vývojové psychologie, obávám se, že necháváme své děti v přílišném bezpečí. Zabraňovat dětem, aby prozkoumávaly nejistotu, může mít na jejich zdraví a vývoj  nechtěné negativní následky, kupříkladu úzkost a fóbie nebo s edavý životní styl.

Celý článek najdete zde: https://web.archive.org/web/20210621161424/https://www2.epochtimes.cz/2019071224853/Proc-deti-potrebuji-pri-hre-riziko-strach-a-vzruseni.html

Dívka na hřišti