Příspěvky, dávky i úlevy: Na co mají nárok nastávající rodiče?

Datum publikace: 09. 03. 2020
Periodikum:
vimvic.cz
Jako nastávající rodič máte pravděpodobně povědomí o peněžité pomoci v mateřství a rodičovském příspěvku , možná tápete zda máte nebo nemáte nárok na tzv. porodné a o dalších výhodách či finančních příspěvcích nevíte vůbec nic.

Na jaké příspěvky máte jako nastávající rodič nárok?

Všichni nastávající rodiče by měli vědět, že možná podpora a přispění začíná téměř ihned po početí dítěte , kdy Vám Vaše zdravotní pojišťovna může přispívat na vitamíny a prenatální péči, poté už je na řadě peněžitá pomoc v mateřství, případné porodné, rodičovský příspěvek, poté Vám opět přispěje na výdaje spojené s péčí o novorozené dítě Vaše pojišťovna, dále nezapomínejte také na úlevy na dani a pokud jsou Vaše příjmy nízké, jsou tu dávky, které Vám s péčí o dítě také výrazně pomohou.

1. Příspěvky zdravotní pojišťovny pro těhotné ženy a nastávající maminky

Již jako těhotná žena nemusíte být na všechno sama a můžete využít finanční pomoci od zdravotní pojišťovny. V momentě, kdy obdržíte Vaši těhotenskou průkazku, doporučujeme Vám kontaktovat Vaši zdravotní pojišťovnu a informovat se, na co pojišťovna přispívá v těhotenství.

Velmi často české zdravotní pojišťovny přispívají nebo plně proplácí těhotenské vitamíny, screeningová vyšetření, těhotenské cvičení, pomůcky na kojení, aj. Informujte se u Vaší zdravotní pojišťovny, co a v jaké míře proplácí, často se jedná o částky několika tisíc CZK dohromady. Až budou Vaše děti větší, pojišťovny také často proplácí např. pohybové aktivity (sportovní kroužky, tanečky, gymnastiku, apod.) nebo léčebně ozdravné pobyty Vašich dětí.

  • vitamíny a doplňky pro nastávající maminky
  • screeningová vyšetření
  • pohybové aktivity pro těhotné ženy
  • předporodní kurzy
  • pomůcky ke kojení
  • zakoupení nebo zapůjčení monitoru dechu

 

Celý text najdete zde: https://www.vimvic.cz/clanek/prispevky-na-co-maji-narok-nastavajici-rodice