Připravme dítě na příchod sourozence

Datum publikace: 03. 05. 2021
Periodikum:
rodina.cz
Příchod dalšího dítěte do rodiny je pro staršího sourozence náročnější, než si možná umíme představit. Jak mu můžeme pomoci, aby se co nejlépe s novou situací vyrovnal a miminko přijal samozřejmě a s láskou?

Když před dvěma lety čekala moje dcera třetí dítě, bylo starším sourozencům očekávaného miminka 6 a 5 let. Oba ještě chodili do mateřské školy. Když se Johanka narodila, byl starší bráška čerstvý prvňáček, sestřička začínala poslední rok v mateřince.

Nadšení z narození miminka bylo veliké. Když jsme pro holčičku jeli do porodnice, Verunka v autě několikrát opakovala: „Já jsem pořád čekala a čekala a čekala, až jsem se dočkala.“ (A já jsem si uvědomila, jak dlouhý musí být pro malé dítě půlrok od oznámení, že přijde do rodiny miminko, přes hlazení mámina bříška až k jeho narození.) Prvňáček Dominik doma doslova jásal nad první pokakanou plenkou, smál se pořád jako zvoneček, pak se ke mně přitočil a povídá: „Babi, já jsem asi pochopil velká a odvěká tajemství pšírody.“ Vykulila jsem na něj oči, ale než mi to došlo, klouček dodal: „No víš, jak zpívá Nohavica: Velká a odvěká tajemství pšírody, že jenom z člověka člověk se narodí. Já jsem tomu moc nerozuměl, ale už rozumím. Maminka měla Johanku v bříšku a teď se z ní Johanka narodila a je s námi.“ Prostě přivítání sestřičky bylo nádherné a dnes, když starší děti začaly třetí a druhou třídu a Johanka lítá jako drak, ji oba sourozenci stále velice milujou.

Celý text najdete zde: https://www.rodina.cz/clanek12443.htm

sourozenci