Přídavky na děti čekají změny, budou vyšší a dostane je víc rodin

Datum publikace: 21. 01. 2021
Periodikum:
novinky.cz
V prosinci minulého roku vláda schválila zvýšení přídavků na děti i nové podmínky pro jejich pobírání. Její návrh ještě musí posvětit poslanci, senátoři i prezident. Pokud vše klapne, od dubna se tak podpory od státu dočká více rodin.

V prosinci minulého roku vláda schválila zvýšení přídavků na děti i nové podmínky pro jejich pobírání. Její návrh ještě musí posvětit poslanci, senátoři i prezident. Pokud vše klapne, od dubna se tak podpory od státu dočká více rodin.

Obrázek
Rodiče se dvěma dětmi sedí na gauči

V současné době pobírá přídavek na dítě zhruba 240 tisíc nezaopatřených dětí. Jeho výše závisí na dvou faktorech - věku dítěte a také na tom, zda jeho rodič pracuje, resp. pobírá pravidelný příjem. Výše přídavků je však již mnoho let stejná, což by se mělo v blízké budoucnosti změnit. Vláda na návrh ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) totiž na konci prosince schválila jejich navýšení a valorizaci o 26 procent. Aby změna začala platit, musí ji ještě schválit Parlament a podepsat prezident. S navýšením se počítá nejspíš od dubna. „Množství rodin, které budou nově do rozšířených přídavků spadat, se rozšíří o 250 tisíc,” uvedla Maláčová. Celkově tak dostane přídavek zhruba 490 tisíc dětí.

Navýšení o 130 až 180 korun měsíčně

Každé nezaopatřené dítě (až do 26 let věku) má nárok na přídavek na dítě v základní výměře, pokud rozhodný (čistý) příjem rodiny je nižší než 2,7násobek životního minima rodiny. V případě, že alespoň jeden z rodičů pracuje - má pravidelný příjem ze zaměstnání nebo podnikání, či pobírá dávky nemocenského nebo důchodového pojištění, podporu v nezaměstnanosti nebo třeba rodičovský příspěvek, má nezaopatřené dítě nárok na přídavek ve zvýšené výměře. V případě, že navrhovaná změna projde i Parlamentem a novelu podepíše prezident, přídavky se zvýší o 130 korun, resp. 160 korun či 180 korun měsíčně.

Nárok bude mít víc rodin

Novela o sociální podpoře zahrnuje i rozšíření počtu dětí, které na přídavky budou mít nárok. Nově by ho měly pobírat rodiny, jejichž rozhodný příjem je nižší než 3,4násobek životního minima rodiny (nyní platí 2,7násobek). Pro nárok na přídavek se posuzuje celkový příjem rodiny za předchozí kalendářní čtvrtletí, je tedy třeba ho každé tři měsíce doložit. Počítá se do něho příjem ze zaměstnání nebo podnikání, dávky nemocenského nebo důchodového pojištění, podpora v nezaměstnanosti, rodičovský příspěvek. Pokud jsou rodiče nezletilého nezaopatřeného dítěte rozvedeni, pro nárok na přídavek se posuzuje příjem toho z rodičů, se kterým dítě žije ve společné domácnosti. Mají-li rodiče dítě ve společné či střídavé péči, záleží na dohodě rodičů, jaký příjem se bude posuzovat. Zletilé nezaopatřené dítě se posuzuje s rodiči v případě, že rodiče a dítě jsou hlášeni k trvalému pobytu v témže bytě. Pokud není splněna tato podmínka, posuzuje se zletilé nezaopatřené dítě samostatně, uvádí na svých stránkách.

Celý článek najdete zde: https://www.novinky.cz/finance/clanek/pridavky-na-deti-cekaji-zmeny-budou-vyssi-a-dostane-je-vic-rodin-40347737#utm_content=ribbonnews&utm_term=d%C4%9Bti&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz

Související články:
Rodiče se dvěma dětmi sedí na gauči