Prevence očních onemocnění u dětí

Datum publikace: 09. 01. 2014
Periodikum:
doktorka.cz
Péče o zrak je skutečně nezbytná hned od narození.

První vyšetření očí absolvují miminka ještě v porodnici jako samozřejmou součást péče, další preventivní prohlídky jsou pak doporučeny ve věku 4, 8, 12 a 18 měsíců, dále pak ve třech letech a pravidelně každé dva roky až do 17 let věku dítěte.

Kontroly v daném věku vycházejí z jednotlivých fází vývoje zraku dítěte a jsou pro zachycení jakýchkoli odchylek, vad, onemocnění a zrakových potíží velmi důležité.


K častým dětským očním vadám, které se v očním centru léčí, patří tupozrakost. Tato vada postihuje 2-4 % dětí, zpravidla se objevuje u dětí postižených šilháním, u dětí s vyšší dioptrickou vadou a u dětí, jejichž rodiče mají zrakovou vadu nebo šilhají. Při tupozrakosti postupně ztrácí jedno nebo i obě oči schopnost vidění, přičemž hrozí velmi vážné a trvalé postižení zraku a dokonce i riziko oslepnutí postiženého oka. Důležité je proto začít s léčbou včas, ideálně v předškolním věku, dokud ještě není vývoj zrakového systému dokončen.

Tupozrakost u dětí se odstraňuje pomocí očních cvičení. “Možnosti a druhy cvičení jsou velmi rozmanité. Obecně jsou nejprospěšnější cvičení, která vyžadují spolupráci oka a ruky (případně i nohy) a zapojují i paměť. Vhodné jsou tedy například postupy obkreslování obrázků, navlékání korálků, vystřihovánky, různé skládačky apod. Poslední dobou se objevují? i speciální počítačové hry pro cvičení dětí s tupozrakostí. Všechna cvičení musejí probíhat se zakrytým lépe vidoucím okem, aby se postižené oko nutilo zapojovat co nejvíce. Vyléčením tupozrakosti ale všechno nekončí. Po vyrovnání zrakové ostrosti obou očí je nutné ještě naučit obě oči spolupracovat. Obnově spolupráce obou očí se věnuje obor ortoptika, která za pomocí speciálních cvičení a cvičících přístrojů učí, jak zapojovat obě oči současně.“ vysvětluje ?Bc. Zdeňka Vaňharová, ortoptistka Dětského očního centra Kukátko.

Léčba tupozrakosti je většinou dlouhodobá a vyžaduje trpělivost, podmínkou úspěchu je spolupráce s lékařem, pravidelné kontroly a dodržování všech doporučení. Je třeba ?si uvědomit, že čím je dítě starší, tím pomalejší je obnova zrakových funkcí, s přibývajícím věkem úspěšnost léčby klesá a po dvanáctém roce věku je již prakticky nulová. Zanedbávání preventivních prohlídek zraku je tak zbytečným hazardem se zdravým viděním dětí.

 

Celé znění článku najdete na http://zdravi.doktorka.cz/prevence-ocnich-onemocneni-u-deti

 

> další zprávy z médií