Přehnaný rodičovský dohled ničí dětskou psychiku

Datum publikace: 29. 04. 2013
Periodikum:
novinky.cz
Každý rodič chce své dítko dobře vychovat, aby bylo v bezpečí a nic se mu nestalo. Někteří jdou ale se svou starostlivostí a dohledem až tak daleko, že začnou svým potomkům škodit.

Děti, které se samy bez přísného dohledu nemohou pomalu ani nadechnout, mívají pak velké problémy začlenit se mezi ostatní.

Role rodiče jako vychovatele, dohlížitele, kamaráda a poradce je pro vývoj každého dítěte důležitá. Je ale třeba vědět, kdy je zásah či rada nutná, a kdy je naopak třeba dítě nechat, aby si poradilo samo.

Přehnaná organizace života a rozvoje osobnosti dítěte totiž může mít podle psychologů poměrně negativní vliv nejen na schopnost dítěte zařadit se do společnosti, ale také na jeho psychiku. Odborníci varují, že jedinci, kterým rodiče v dětství příliš organizovali život, v dospělosti mnohem hůře zvládali různé stresory a měli také mnohdy problémy s organizací vlastního života.

Danou problematikou se zabýval i americký průzkum mezi 297 studenty Univerzity Mary Washingtonové (věk 18 - 23 let). Odborníci chtěli vědět, jak studenti hodnotí vliv svých rodičů, především matek, na jejich vývoj, a jestli na ně takové chování v současné době ještě nějak působí.

Celé znění článku najdete na: https://www.novinky.cz/clanek/zena-deti-prehnany-rodicovsky-dohled-nici-detskou-psychiku-188747.

rodina