Přechodných pěstounů je málo. Dostanou více peněz

Datum publikace: 02. 01. 2020
Periodikum:
denik.cz
Výrazné navýšení odměn čeká lidi, kteří přechodně pečují o ohrožené nebo opuštěné děti. Důvodem je jejich nedostatek. Vyplývá to z novely zákona o sociálně-právní ochraně dětí, kterou poslalo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) do připomínkového řízení.

V současnosti mají nárok na odměnu ve výši dvaceti tisíc měsíčně, tedy hluboko pod průměrnou mzdou. A to bez ohledu na to, o kolik dětí pečují. Tato částka by se při při péči o jedno dítě měla zvýšit na třicet tisíc korun. Pokud jde o handicapované dítě závislé na pomoci jiných lidí, mělo by to být až 36 tisíc korun.

„Pokud by bylo přechodnému pěstounovi do péče svěřeno další dítě či děti, navyšuje se odměna pěstouna o šest tisíc korun za každé dítě,“ konstatuje ministerstvo v materiálu, který má Deník k dispozici. U dětí závislých na fyzické pomoci druhých by to mělo být ještě o polovinu více. Větší počet dětí přechodní pěstouni přebírají do péče například tehdy, když se jedná o sourozence. Kromě odměn dostávají pěstouni i příspěvek na úhradu potřeb dítěte.

Pouhých šest stovek

Důvodů, proč chce ministerstvo odměny navýšit, je více. Mimo jiné se jim – na rozdíl od dlouhodobých pěstounů – odměny nezvyšovaly od roku 2013. Navíc byla zrušena i možnost čerpat rodičovský příspěvek na dítě svěřené do přechodné péče.

„Kvůli tomu dochází k ukončování činnosti řady přechodných pěstounů a počet nových žádostí klesá,“ konstatuje úřad. Na konci listopadu loňského roku tak bylo v Česku pouze 605 aktivních přechodných pěstounů. Ještě předloni ve stejnou dobu jich bylo zhruba osm stovek. Podle Pavla Šmýda ze Sdružení pěstounských rodin za nedostatkem přechodných pěstounů stojí více důvodů. Jednak u nich malé děti často zůstávají déle než rok a rodiny se s nimi potom těžko loučí.

Celý text najdete zde: https://www.denik.cz/ekonomika/pestouni-penize-odmeny-deti-20200101.html

Související články na portálu Šance dětem: