- Domů
- O čem se mluví
- Pražské školy bez šikany
Pražské školy bez šikany
Datum publikace: 12. 01. 2018
Periodikum:
Mladá fronta Dnes
Sto škol se zúčastnilo průzkumu klimatu, který na nich panuje. Odpovídali studenti i pedagogové. Na všech školách zřizovaných hlavním městem je dobrá atmosféra. Spokojení jsou žáci i učitelé, druzí jmenovaní o trochu více.
Studenti a žáci oceňují dobré vztahy se spolužáky. Vyplývá to z průzkumu, který si nechal zpracovat magistrát po předloňské tragické události, kdy na Střední průmyslové škole na Třebešíně zemřela po šikaně žáků učitelka angličtiny.
"Vyplnilo je bezmála čtyřicet tisíc žáků a téměř čtyři tisíce pedagogů ze stovky pražských škol," říká radní pro školství Irena Ropková (ČSSD). "Žáci nejlépe zhodnotili učitelský sbor na střední a vyšší škole Václava Hollara, na Masarykově střední škole chemické, na Gymnáziu Jana Keplera, ve Středisku praktického vyučování a na Waldorfském lyceu v Praze 4," dodává. Konkrétnější výsledky zveřejněny nebyly a podle Ropkové se k tomu Praha prozatím ani nechystá.
"Velmi si ceníme aktivity, kterou v oblasti bezpečného klimatu Praha vykonává, komplexní mapování situace je dobrý krok. Je dále třeba, aby město pracovalo s jednotlivými slabými oblastmi škol a prostřednictvím konkrétních kroků pomáhalo školám zlepšovat tyto slabiny," řekla předsedkyně České středoškolské unie Lenka Štěpánová.
Podle dat sociologické společnosti SC&C, u které si město průzkum objednalo, žádná škola nedopadla výrazně špatně. S výsledky se nyní seznamují ředitelé. Ústavům, kde je například nutné zlepšit vztahy ve třídě, chce Praha pomoci. Na dotyčné školy vyšle úředníky magistrátu, kteří se specializují na šikanu, nebo pracovníky z Centra sociálních služeb Praha, kteří budou spolupracovat se školními výchovnými poradci a třídními učiteli. Poté se zvolí vhodná strategie, která by měla problém vyřešit. Výsledky ale hovoří za celou školu, konkrétní třídy z nich vybrat nelze.
Plné znění článku přečtete v tištěné podobě MF Dnes: https://www.mfdnes.cz/
Související články na portálu Šance Dětem: