Prázdniny samoživitelek: potíže v zaměstnání, polovina dětí nepozná tábor

Datum publikace: 10. 07. 2019
Periodikum:
idnes.cz
Desetina samoživitelů musí vystačit s výživným menším než tisíc korun měsíčně, téměř polovina samoživitelů pak nedostává alimenty pravidelně. Na tábor tak dítě nemůže poslat téměř každý druhý samoživitel, někteří dokonce dávají kvůli hlídání dětí výpověď v práci.

Pečuje o dvě děti, ke své práci má ještě brigády. Týdně si musí vystačit s tisícikorunou. „Nemůžete si dovolit ani úspory, nic,“ přibližuje dvaačtyřicetiletá Monika. Otec jejích dětí jí přitom má každý měsíc přispívat výživným. To však neplatí. Problémy začaly už měsíc po sňatku, když bylo jejich synovi sedm měsíců. Přišel dopis od soudu. Moničina manžela žaloval jeho zaměstnavatel pro zpronevěru nafty o statisíce korun. „Zjistila jsem, že netuším, koho jsem si vzala. Začala jsem zjišťovat, že tomu člověku se dá věřit jenom to, co má v občanském průkazu,“ přibližuje Monika.

Nechala provést zúžení společného jmění manželů, problémy se však začaly nabalovat. „Byl to další dluh, další problém, další lež,“ popisuje. Kvůli krádežím nafty Moničinu muži nechodila výplata. Ona se synem tak neměla z čeho žít. Potom, co se rozvedli, vyměřil soud výživné sedm tisíc korun. Většinu z peněz však Monika nikdy neviděla. „Podíval se mi do očí, usmál se a řekl: Ze mě stejně nic nedostaneš,“ vzpomíná žena. A tak to i bylo - i když nad jejím bývalým manželem visela hrozba vězení, výživné neplatil.

V podobné situaci je přitom mnoho samoživitelů. Podle odhadů Asociace neúplných rodin žije v Česku zhruba 115 tisíc občasných a nebo stálých dlužníků alimentů, z toho téměř třetina patří právě mezi ty chronické. Nejnižší částku vyměřenou soudem, kterou program VašeVýživné.cz eviduje, je 100 korun. Medián vyměřeného výživného je 2 000 korun. Program provozuje Asociace neúplných rodin v rámci své asistenční služby pro rodiče. „Výživné pod tisíc korun má celkem deset procent samoživitelů a s částkou 500 korun na jedno dítě si musí vystačit každý dvacátý rodič samoživitel,“ dodává ředitelka programu VašeVýživné.cz Iveta Novotná. Podle průzkumu Klubu svobodných matek nedostává alimenty vůbec nebo nepravidelně 40 % maminek.

Častá finanční tíseň samoživitelek se však projevuje i během letních prázdnin. Z průzkumu neziskové organizace Klub svobodných matek a Bonami, který se dotazoval 900 matek samoživitelek, vyplynulo, že téměř každá druhá (41 procent) si nemůže dovolit poslat dítě na tábor. Čtyřicet procent dětí se tak z domova v létě nepodívá vůbec nebo maximálně na pár dnů. „Maminky tedy musí řešit hlídání pro děti tento rok na celých devět týdnů prázdnin, což je obrovský problém především pro ty zaměstnané. Několik našich maminek přiznalo, že bude muset dokonce dát výpověď v práci, aby se o děti mohly postarat,” vysvětluje Dana Pavlousková z Klubu svobodných matek.

S podobným průzkumem přišel i program VašeVýživné, který se dotazoval 500 samoživitelů. Podle průzkumu na prázdniny s dětmi nejezdí více než polovina (61 procent) z nich. Celkem 38,5 procent dotázaných využívá možnost hlídání dětí prarodiči nebo známými, každý pátý rodič samoživitel pak s dětmi zůstává doma. Když už nějak jedou, tak nejčastěji za příbuznými.

Celý článek najdete zde: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/samozivitelka-matka-vyzivne-socialni-sluzby-exekuce-dluhy-deti.A190607_152007_domaci_linv?