Prarodičům pečujícím o vnoučata snížil stát pěstounský příspěvek. Musí se starat i tak, argumentuje poslanec

Datum publikace: 12. 01. 2022
Periodikum:
ct24.ceskatelevize.cz
Někteří pěstouni mají od ledna míň peněz. Profesionálním pěstounům sice stát přidal, ostatní jsou na tom ale často hůře. Zejména přišli o několikatisícový příspěvek prarodiče, kteří se místo odpočinku ve stáří starají o svá vnoučata, která často nikoho jiného ani nemají. Stát argumentuje tím, že se mají o děti starat tak jako tak, když jsou příbuzní.

Tragické události, vážná onemocnění, vězení, nezájem – to jsou některé z důvodů, proč se některé děti ocitnou v péči svých prarodičů. Těm stát od roku 2022 ubral peníze, které dostávají jako pěstouni. „Přijdu o pět tisíc korun čistého měsíčně. Každému se v dnešní době peníze přidávají a nám pěstounům-prarodičům se peníze ubírají,“ poukázala paní Marie, která se stará o čtrnáctiletou vnučku místo matky, jež trpí psychickou nemocí. Dívka je handicapovaná, takže s ní musí být babička trvale doma. Do minulého roku jí stát přispíval 26 tisíci korunami měsíčně, z čehož platila nájem, péči o asistenčního psa nebo nákladnou hipoterapii pro vnučku. Jen ta stojí šest tisíc korun. Nově nejenže se příspěvek snížil, navíc stát přestal platit sociální a zdravotní pojištění za prarodiče-pěstouny, takže ti, kdo jsou se svěřenými dětmi doma, jsou formálně náhle nezaměstnaní.

Celý článek a reportáž najdete zde: https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3426034-prarodicum-pecujicim-o-vnoucata-snizil-stat-pestounsky-prispevek-musi-se-starat-i-tak

Související články:
Babička s vnučkou