Potřebujete pomoct? Česko v psychiatrické péči zaostává

Datum publikace: 29. 09. 2021
Periodikum:
seznamzpravy.cz
Na situaci zejména u dětských a dorostových psychiatrů upozornil případ Dětské psychiatrické nemocnice v Opařanech. Kvůli nedostatku odborníků jí hrozí zánik. Seznam Zprávy přinášejí přehled kapacit psychiatrické péče v Česku.

„Jsou otevřeny dvě varianty řešení současné situace. První je, že se podaří sehnat atestovaní dětští a dorostoví psychiatři tak, aby péče mohla i nadále pokračovat. Druhá variantá je, že Dětská psychiatrická nemocnice Opařany nebude schopna zajistit odbornou zdravotní péči a stávající služby k 31. prosinci 2021 ukončí svůj provoz,“ uvedla pro ČTK mluvčí dětské psychiatrické nemocnice Jana Sosna Voňavková.

Situace v Opařanech upozornila na dlouhodobější problém kapacit psychiatrické péče v Česku. „Síť služeb je v současné době rozložena nerovnoměrně s nestejnými podmínkami výkonu péče, ambulantní psychiatři jsou přetížení, duševně nemocní pacienti musejí dojíždět stovky kilometrů za svým lékařem, komunitní péče je slabá a systémově nepodporovaná,“ vyjmenovává nedostatky Národní portál psychiatrické péče.

Celý článek najdete zde: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/sehnat-pomoc-je-tezke-v-psychiatricke-peci-cesko-zaostava-175309

Související články:
sezení