Poslanci rozhodli, 70 tisíc rodin vyšší rodičovskou nedostane

Datum publikace: 18. 12. 2019
Periodikum:
novinky.cz
Rodičovskou zvýšenou z 220 na 300 tisíc dostanou od ledna jen rodiny s dětmi do čtyř let, které ještě příspěvek nevyčerpaly. V úterý o tom rozhodla Sněmovna. ANO a ČSSD spolu s komunisty prosadily původní vládní návrh. Štědřejší senátní verze, aby nárok na vyšší rodičovskou o 80 tisíc měli všichni rodiče s dětmi do čtyř let, neprošla ani přes snahu opozice a Senátu.

Poslanci tak přehlasovali Senát, který Sněmovně návrh vrátil. Senátní verzi podpořilo jen 79 poslanců z řad ODS, Pirátů, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, což na schválení nestačilo. Hnutí ANO, ČSSD a poslanci KSČM se zdrželi. Rodičovskou pro všechny chtěla původně podpořit i sociální demokracie, nakonec ale couvla. Pro původní verzi hlasovalo 186 poslanců, proti nebyl nikdo.

„Senát jasně řekl, že ten, kdo vyčerpal nebo nevyčerpal příspěvek, je tím nejhorším kritériem, které jsme mohli zvolit. Co bychom mohli říct matce samoživitelce, která vyčerpala rodičovský příspěvek, která na tom není dobře a chodí do práce, protože by jinak nevyžila?“ hájil v dolní komoře senátní verzi senátor Marek Hilšer.

Rodin, které mají dítě do čtyř let, ale rodičovský příspěvěk už vyčerpaly, je podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí přibližně 70 tisíc.

Už dopoledne ale bylo jasno, že senátní štědřejší verze nemá šanci. Strany ANO, ČSSD a KSČM totiž deklarovaly, že si budou stát za svým.

Celý text najdete zde: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/rozhodnuto-vyssi-rodicovska-bude-jen-pro-ty-kteri-nevycerpali-prispevek-40307451