Polovina rodičů nechce další dítě, nemá peníze

Datum publikace: 04. 12. 2019
Periodikum:
novinky.cz
Více než polovina rodičů by svému jedináčkovi ráda pořídila sourozence, třetí dítě ale plánuje jen 15 procent. Jak ukázal průzkum agentury NMS Market Research, 33 procent rodičů si nepořídí další dítě kvůli nedostatku financí, 17 procent kvůli neodpovídajícímu bydlení, 10 procent kvůli podmínkám v práci a další desetina kvůli věku.

Průzkum představila socioložka Markéta Makovská na setkání Institutu pro křesťansko-demokratickou politiku.

Druhé dítě chce 51 procent rodičů, 41 procent jej naopak nechce a sedm procent neví. Odpůrců „třetích dětí“ je nepoměrně víc. Rozhodně je nechce 52 procent rodičů a spíše nechce 28 procent.

„Úplné rodiny mají většinou jedno nebo dvě děti, jen necelých osm procent z nich má tři a víc dětí,“ doplnil analytik Otakar Hampl ve své analýze. „V neúplných rodinách žije většinou jedno dítě. Tři a více dětí vychovává necelých pět procent neúplných rodin,“ dodal.

Roli hraje zdraví i čas

Kromě výše zmíněných důvodů brání 15 procentům rodičů podle průzkumu zdraví, osmi procentům pak chybějící dostupné služby a sedmi procentům nedostatek času. Podle dalšího průzkumu agentura zjistila, že 54 procent Čechů nesouhlasí s tvrzením, že „stát účinně podporuje rodiny s dětmi“. Naopak podle 70 procent „stát v souvislosti s poskytováním podpory rodinám příliš zatěžuje rodiče administrativními záležitostmi“.

Podle 43 procent respondentů by rodinám nejvíce pomohlo zvýšení mateřské a rodičovského příspěvku, 18 procent by jako největší pomoc vnímalo zvýšení daňového zvýhodnění na děti a 14 procent podporu zkrácených úvazků a práce z domova.

Celý článek najdete zde: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/dve-deti-po-sobe-ale-jeden-rodicovsky-prispevek-lide-to-kritizuji-politici-neresi-40305318