Podle úřadů sjednocení práce školských poraden omezí práva rodin. Stačilo by sjednotit pravidla

Datum publikace: 12. 02. 2020
Periodikum:
lidovky.cz
Nárůst administrativy i omezení práv rodin přinese podle krajů, části ministerstev a dalších úřadů sjednocení práce školských poraden v regionech navrhované ministerstvem školství. Návrh, aby doporučení z poraden posuzovali pracovníci pověření ministerstvem a aby se do systému podpory žáků zapojil více i úřad sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD), by podle úřadů zvýšil administrativu a rozpočet.

Měl by podle úřadů také negativní dopad na práva či soukromí rodin. Vyplývá to z připomínek k návrhu novely zákona, který vypracovalo ministerstvo školství. Zásadní připomínky k návrhu zaslalo 29 úřadů. Jsou mezi nimi například ministerstva práce a sociálních věcí, pro místní rozvoj, financí, spravedlnosti či zdravotnictví. Výhrady vyjádřili také krajské úřady, ombudsmanka, Úřad pro ochranu osobních údajů, odbory či zástupci zaměstnavatelů. Většina úřadu se shodla, že ministerstvo školství usiluje o řešení problému s nejednotným postupem školských poraden zbytečně komplikovaně. Stačilo by podle nich vypracovat jednotná pravidla pro práci poraden a zajistit pro ně kvalitní školení.

Jednotná metodika pro školské poradny v současnosti neexistuje. Podle analýzy ministerstva školství se nyní doporučení pro handicapované žáky z různých regionů mohou velmi lišit. Zatímco v některém kraji předepíše poradna dítěti na pomoc ve výuce jednu pomůcku, v jiném kraji dostane podobný školák doporučení třeba na 19 podpůrných opatření. Ministerstvo proto navrhlo, aby doporučení z poraden od příštího roku posuzovali pracovníci, které by tím úřad pověřil.

Podle zástupců krajů i některých dalších úřadů by však toto opatření zpochybnilo kvalitu odborníků z poraden a vedlo by zřejmě ke zhoršení individuálního posuzování dětí. Způsobilo by také prodloužení čekacích lhůt, nárůst administrativy a výdajů státu.

Celý článek najdete zde:

https://www.lidovky.cz/domov/podle-uradu-sjednoceni-prace-skolskych-poraden-omezi-prava-rodin-stacilo-by-sjednotit-pravidla.A200208_075925_ln_domov_ele