Počet veganů v Evropě roste. Dietologové mají obavy o zdraví dětí

Datum publikace: 02. 01. 2020
Periodikum:
euro.cz
V Evropě roste počet lidí, kteří nejedí maso. Někteří odborníci se obávají, že děti ve veganských rodinách mohou trpět nedostatkem stopových prvků a vitamínů. Špatné složení jídelníčku vede ke zdravotním problémům v pozdějším věku.

Nárůst počtu lidí, kteří odmítají jíst maso a mléčné výrobky v Evropě kvůli výrazné uhlíkové stopě, roste. Například ve Velké Británii se jejich počet v letech 2014 až 2019 zvýšil čtyřikrát. V roce 2014 to bylo 150 tisíc lidí, nyní jich je 600 tisíc. S tím ale souvisí i to, že mnoho dětí v rodinách, kde se maso nejí, trpí nedostatkem některých živin a vitamínů, jež jsou pro vývoj lidského organismu nezbytné.

Francouzský pediatr Patrick Tournian před tímto fenoménem varoval v roce 2017. Podle něj za problémy kvůli nevyvážené stravě často může to, že lidé nevěří vědecky podloženým informacím a spíše spoléhají na různé alternativní zdroje, jež se týkají správného jídelníčku. Zejména lidé, kteří propadli veganství, mají sklony k tomu, aby nerespektovali doporučení lékařů. Expertka na výživu Miriëtte Abrahamsová souhlasí s tím, že stoupající popularita veganství představuje problém zejména pro děti a mladistvé, pokud není jejich strava dostatečně pestrá.

„I když obavy o zdraví a životní prostředí jsou určitě dobrým důvodem pro příklon k veganství, tento jídelníček není bez rizik pro dospělé, nemluvě o dětech, jejichž tělo se vyvíjí,“ citoval její slova web FoodNavigator.

Celý text najdete zde: https://www.euro.cz/udalosti/vegani-evropa-vyziva-deti-1478380