Po porodu brzy do práce? Zařízení, kde se o batolata postarají

Datum publikace: 06. 11. 2018
Periodikum:
zena-in.cz
Od letošního roku si může více skupin rodičů volit kratší dobu rodičovské dovolené. Ti, kteří chtějí nebo musejí do práce pak řeší, jak zajistit dítěti kvalitní péči bez jeho přítomnosti. Možností pro hlídání batolat je hned několik. Článek přináší jejich přehled.

Některé maminky si mohou užít tříletou rodičovskou dovolenou, jiné musí už třeba po půl roce do práce. I přes všechna doporučení psychologů, podle nichž by měla maminka s dítětem zůstat do jeho tří let. Jak ho tedy co nejlépe zaopatřit, aby mu nic nechybělo?  

Ne každá rodina má to štěstí, že může kdykoli požádat prarodiče o hlídání vnoučat. Ať už proto, že stále ještě chodí do práce, bydlí daleko, nebo se postarat nemohou či nechtějí.  

Mateřské školy zase standardně přijímají děti až od tří let. Některé sice neodmítnou ani ty dvouleté, ale rozhodně to není pravidlem. Naštěstí existují další možnosti, i když často v omezené nabídce.  

Chůva  

Hlídá dítě v jeho známém prostředí, takže ho maminka nemusí ráno nikam odvážet. Navíc je tu profesionální hlídačka jen pro ně, takže se nemusí dělit o pozornost s ostatními dětmi. Rodiče si také mohou vybrat, kterou chůvu do své rodiny přijmou. Nevýhodou ale je vyšší cena. Pokud se maminka vrací do práce na plný úvazek, bude muset týdně zaplatit přibližně kolem čtyř tisíc korun, v případě služeb agentur většinou i více.  

Jesle  

Ty tam jsou doby, kdy naše maminky narazily na jesle (pro děti do tří let) skoro na každém rohu. Dnes po nich sice poptávka opět roste, ale rozhodně nepřevažuje nabídku. Rodiče mají na výběr ze státních (těch je minimum) a soukromých zařízení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Když teď nebudeme hodnotit poskytované služby, tak hlavně v ceně. Zatímco ty státní vás vyjdou na cca 1 500 Kč měsíčně, za ty soukromé zaplatíte i desetinásobek.  

Mikrojesle  

Díky pobídkám státu postupně začíná přibývat takzvaných mikrojeslí, což je služba neziskového charakteru. Poskytují pravidelnou péči o děti od šesti měsíců do čtyř let. Kolektiv tvoří maximálně 4 děti na 1 pečující osobu. Péče je založena na individuálním charakteru a odpovídá věkovým potřebám každého dítěte. Provoz mikrojeslí musí být zajištěn alespoň 5 dní v týdnu minimálně 8 hodin denně. Záleží však na dohodě mezi rodičem a poskytovatelem služby, na jak dlouho dítě do mikrojeslí umístí.  

Zřizovatelem mikrojeslí může být obec, příspěvková organizace obce, neziskové organizace nebo právnické osoby vykonávající činnost škol a školských zařízení v partnerství s obcí. Mikrojesle může provozovat i pečující osoba ve své domácnosti, kde může zároveň pečovat také o maximálně 2 vlastní děti.  

Celý článek najdete zde:https://zena-in.cz/clanek/po-porodu-brzy-do-prace-zarizeni-kde-se-o-batolata-postaraji