Platíme daň za odkládání rodičovství, říká o sendvičové generaci psychiatr

Datum publikace: 24. 04. 2018
Periodikum:
aktualne.cz
Možná i vy patříte mezi generaci označovanou jako sendvičová, tedy ta, která se stará o děti i staré rodiče současně. Psychiatr Miroslav Sekota nabízí v rozhovoru rady, jak to všechno zvládat.

Co je největší příčinou potíží sendvičové generace?

Jedná se o daň za pokrok a civilizační výdobytky toho, že déle a lépe žijeme. Od pradávna až do 19. století polovina lidí zemřela při porodech a v raném dětství. Zbytek na infekční nemoci a polovina našich předků se podle odhadů zavraždila ve válkách.

Jak si tedy nezničit vlastní rodinu, ale nehodit přes palubu ani své rodiče tak, abychom ve finále nejvíc nezničili sami sebe?

Platí to, co se učíme při první pomoci v případě požárů a jiných katastrof. Kyslíkovou masku musíme nasadit nejdříve sobě, protože člověk v jakékoliv pomáhající profesi a nebo i v rodině nezmůže nic, když především nedbá o svou bezpečnost. Své rodiče hodit přes palubu nemůžeme, protože na jedné straně dluh, který k nim máme nikdy nesplatíme jim, ale maximálně svým dětem. Na druhé straně každá pomoc má své limity a hranice.

Dnešní realita je ovšem taková, že dvojí starost o dítě i rodiče většinou leží na ženách-pečovatelkách. Jaké jsou pak důsledky jejích partnerských vztahů a co případně jejich vlastní integrita?

Z historického hlediska muž vždy spíše byl živitelem rodiny, protože má více válečnické a lovecké sklony, a ženy byla strážce rodinného krbu. Mezi její úkoly patřila i péče o členy rodu, kteří z jakýchkoliv důvodů nebyli schopni se postarat sami. Samozřejmě dnes kdy jsou rodiny, kde žena vydělává více než muž se může tato situace obrátit. Jinak péče o seniora může narušit vztah stejně jako péče o dítě, protože je zcela jasné, že prostor, který má pár pouze pro sebe se ztenčí, a každý z tohto páru bude získávat od svého protějšku méně pozornosti.

Jak se naučit volit mezi tím, co nebo koho v dané chvíli upřednostnit?

Zde je určitě každá rada drahá, každý to má jinak. Je nutné si udělat nějaký rozvrh a vzít si příklad ze svatého Martina. Tento římský voják, sloužící v Galii, rozetnul svůj plášť a druhou polovinu dal nahému žebrákovi. Takže jinými slovy: polovinu si nechat a druhou polovinu spravedlivě rozdělit. Toto není problém v tradiční rodině, která žije pohromadě, kdy dny a večery tráví společně, ale to spíše patří do historie. V dnešní době, kdy je jeden z rodičů v centru seniorů, druhý v nemocnici, jedno dítě je doma a druhé studuje na koleji, může být opravdu problém všechno tohle nějak skloubit dohromady.

Celý rozhovor najdete na: https://zena.aktualne.cz/vztahy/platime-dan-za-odkladani-rodicovstvi-rika-o-sendvicove-gener/r~b3ee7aae42d011e89509ac1f6b220ee8/

další zprávy z médií