PIMS aneb dětský multisystémový zánětlivý syndrom – co je to a jak se léčí?

Datum publikace: 28. 06. 2021
Periodikum:
rehabilitace.info
Zřejmě neexistuje člověk, který by dnes ještě neslyšel o infekčním onemocnění virového původu COVID-19 , způsobené koronavirem SARS-CoV-2. Respirační onemocnění, které tak významně změnilo životy nás všech, ať už jsme je prodělali nebo ne, asi netřeba dále představovat.

Zřejmě neexistuje jiná nemoc, která by měla větší mediální pozornost. Naštěstí, s postupně procházejícími vlnami ukazují výsledky boje s touto nemocí, že nejméně ohroženou skupinou jsou děti. Poslední studie ukazují nejen to, že děti onemocnění COVID-19 spíše neohrozí, ale pokud se přeci jen nakazí, mají buď mírné nebo žádné příznaky. A v současné době se také ukazuje, že není ani pravda, že jsou děti přenašeči a ohrožením pro dospělé. Naopak, velmi pravděpodobně se děti spíše nakazí od dospělých.

Bohužel i zde platí staré známé – výjimka potvrzuje pravidlo. A tou je právě dětský multisystémový zánětlivý syndrom (Multisystem Inflammatory Syndrome in Children – MIS-C) nebo též syndrom multisystémové zánětlivé odpovědi u dětí (Paediatric Inflammatory Multisystem Syndrome Temporally associated with SARS-CoV-2 – PIMS-TS), dále jen PIMS.

Celý článek najdete zde: https://www.rehabilitace.info/nemoci/pims-aneb-detsky-multisystemovy-zanetlivy-syndrom-co-je-to-a-jak-se-leci/

nemocné dítě