Pěstounům stát slibuje stálý plat i vyšší částky

Datum publikace: 07. 10. 2011
Periodikum:
Lidové noviny
Profesionální pěstouni by měli začít dostávat stálý plat, který budou pobírat i v době, kdy se právě o žádné dítě starat nebudou. Vedle toho by se odměny pěstounům ze současných 3126 korun za jedno dítě měsíčně měly zvýšit na 8000 korun.

Počítá s tím novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí, kterou se nyní zabývá legislativní rada vlády. V platnost by měla vejít v polovině příštího roku.

Od roku 2014 má stát přestat děti do tří let věku umisťovat do kojeneckých ústavů. Ředitel odboru rodiny a dávkových systémů ministerstva práce Miloslav Macela počítá s tím, že se bude muset do té doby najít zhruba 500 nových pěstounů, kteří péči o děti, o něž se z různých důvodů nemohou starat jejich biologičtí rodiče, převezmou. Nalákat je chce na lepší finanční i sociální podporu.

"Jestliže chceme udělat během krátké doby takovou změnu, je nutné nastavit podmínky tak, aby do toho lidé byli ochotni jít. Je potřeba, aby byl vytvořen podpůrný systém," upozornil Pavel Šmýd ze Sdružení pěstounských rodin. Už současná podoba zákona umožňuje umísťovat děti do péče pěstounů na přechodnou dobu, lidem ale přichází podpora ze státní pokladny jen ve chvíli, kdy se o dítě starají. Když čekají na jeho přidělení, zůstávají bez prostředků. Proto chce pro ně ministerstvo zavést stalý příjem ve výši průměrného platu, který budou pobírat i v mezidobí, kdy se o děti starat nebudou.

Vedle toho se navýší odměna za péči o děti na dvojnásobek současného stavu. Pěstouni by měli mít na starosti maximálně čtyři děti.

Celé znění článku naleznete na: https://www.lidovky.cz/

> další zprávy z médií