- Domů
- O čem se mluví
- Pěstounství kvůli penězům? Podle analýzy to neplatí, zájemci si berou nejčastěji jen jedno až dvě děti
Pěstounství kvůli penězům? Podle analýzy to neplatí, zájemci si berou nejčastěji jen jedno až dvě děti
Datum publikace: 02. 09. 2019
Periodikum:
irozhlas.cz
Pěstouni v Česku se starají většinou o jedno nebo dvě děti. Daří se ale najít rodiny i pro více sourozenců. Ukazuje to analýza Nadace Sirius a Asociace Dítě a rodina, která se zaměřila na 1004 pěstounů z 11 krajů, kteří se starali o 1463 dětí. Řada lidí ale považuje systém náhradní péče za příliš složitý, vyplývá z loňského průzkumu agentury Median. Přitom každý třetí by podle ní po výchově vlastních dětí uvažoval o adopci nebo pěstounství.
Dvě třetiny pěstounů přijaly podle analýzy jedno dítě, pětina pak dvě děti. "Vyvrací to spekulace o tom, že pěstouni si berou do péče velké množství dětí kvůli lepšímu finančnímu ohodnocení," uvedly autorky analýzy. Poukázaly na to, že čtyři děti přijalo z tisícovky sledovaných 22 pěstounů, o pět dětí se stará deset pěstounů a více než pět dětí přijalo jen sedm pěstounských rodin. Pokud se rodina starala o více cizích dětí, byli to z devadesáti procent sourozenci. "Daří se nacházet pěstouny, kteří jsou ochotni pečovat i o větší sourozenecké skupiny," uvádí analýza.
Navíc je také možné umístit do rodinného prostředí i děti starší. K příbuzným se děti dostanou v průměru v šesti letech, k cizím pěstounům ve 4,5 roku. Chlapcům a děvčatům přechodných pěstounů jsou průměrně tři roky. Rodinu nacházejí i děti z jiného etnika. Zhruba tři z deseti dětí byly romské či jiného než českého původu. A pokud si pěstouni vzali postižené dítě, často mělo vážnější potíže. "Najdou se pěstouni, kteří mají zájem si vzít dítě se zdravotním postižením. Jde třeba o zdravotní sestry nebo je v rodině lékař, takže ví, že zvládnou péči i o takové dítě. Nebo mohou mít vlastní dítě s nějakým postižením," vysvětluje Anna Krbcová z Asociace Dítě a rodina, která se podílela na vypracování analýzy. Zajímavé také je, že více než tři pětiny pěstounských rodin bydlí v obcích a městech do 20 tisíc obyvatel. Desetina žije v Praze.
Málo dlouhodobých pěstounů
V Česku žilo podle údajů ministerstva práce na konci loňska dlouhodobě v pěstounské rodině 11 529 dětí. O téměř tři čtvrtiny z nich se starali příbuzní, o víc než čtvrtinu pak cizí lidé. Dalších 792 chlapců a děvčat bylo u přechodných pěstounů. Dlouhodobých pěstounů je ale podle Anny Krbcové z Asociace Dítě a rodina nedostatek, protože v ústavech je teď zhruba osm tisíc dětí. "Dlouhodobých pěstounů bychom potřebovali více. A co se týče přechodných pěstounů, tak tam je poptávka zhruba pokryta," říká pro Radiožurnál. Ministerstvo práce chystá novelu o ochraně dětí, která by měla upravit i pěstounskou péči. Podle dřívějších informací by se měly zvýšit odměny profesionálních pěstounů a změnit by se měla pravidla příbuzenského pěstounství. Podle legislativního plánu by měla vláda návrh dostat v září.
Co zájemce odrazuje?
Třetina respondentů by pak podle průzkumu Medianu z loňského března uvažovala po vychování vlastních dětí o dlouhodobém pěstounství nebo adopci. Odrazuje je ale podle nich zejména neznalost a složitost systému náhradní péče. Jako hlavní důvod nejčastěji uvádějí složitost získání dítěte (59 %). Mezi klíčovými důvody je i vlastní neznalost, jak při adopci postupovat (52 %). Lidé se také obávají možných skrytých zdravotních problémů dítěte (51 %) nebo náročnosti péče o takové dítě (55 %).
Celý článek najdete zde: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/nahradni-pece-pestounstvi-adopce-pestouni-pruzkum_1908301634_ako
Analýze Nadace Sirius a Asociace Dítě a rodina z. s.: https://ditearodina.cz/p/analyza-pestounske-rodiny/