Pediatr: Řešené případy týraných dětí jsou jen špičkou ledovce

Datum publikace: 12. 09. 2011
Periodikum:
ceskenoviny.cz
Řešené případy týraných a zanedbávaných dětí jsou pouhou špičkou ledovce, odborníci se mohou jen dohadovat, kolik dětí v rodinách skutečně strádá, řekl na dnešní tiskové konferenci věnované problematice týraných dětí pediatr Lubomír Kukla.

Někteří rodiče se prý stále řídí příslovím "škoda rány, která padne vedle". Důležité je ale uvědomit si tenkou hranici mezi spravedlivým trestem a týráním svěřené osoby, doplnil lékař.

Počet týraných, zanedbávaných nebo sexuálně zneužívaných dětí podle statistik stále roste. "Jen vloni zažilo na vlastní kůži otřesné zacházení přes 5000 dětí, 13 jich zemřelo. To jsou ale jen případy, které vyšly najevo. Odhaduje se, že je u nás týráno víc než 40.000 dětí. Na většinu případů se nikdy nepřijde," informoval před časem Fond ohrožených dětí (FOD).

Kukla dnes upozornil na tíživý problém chudoby, který si podle něj mnozí mylně spojují především se zeměmi třetího světa. V současnosti ale kvůli sociálním problémům a nezaměstnanosti trpí chudobou stále více dětí i v České republice. "I u nás se sociální nůžky rozevírají a jsou velmi ostré," uvedl.

Celé znění článku již bohužel není dostupné.

> další zprávy z médií