- Domů
- O čem se mluví
- Péče o vážně nemocné dítě stojí ročně přes 100 tisíc. Rodiny často mají jen jeden příjem
Péče o vážně nemocné dítě stojí ročně přes 100 tisíc. Rodiny často mají jen jeden příjem
Datum publikace: 12. 11. 2018
Periodikum:
zpravy.idnes.cz
Děti s vážným hendikepem zpravidla vyžadují celodenní intenzivní péči ze strany rodičů. Často tedy může chodit do práce pouze jeden z partnerů a finanční náklady spojené s postižením tak pokrývá jen jeho příjem. Průměrná částka výdajů na péči se přitom pohybuje kolem 11 tisíc.
"Z dlouhodobého hlediska je to opravdu náročné, je to zásah do fungování celé rodiny. Změní to úplně denní rytmus," potvrdila lékařka Petra Fuchsová z motolské nemocnice. Děti častokrát vyžadují nepřetržitou péči a rodiče musí podle Fuchsové často odejít ze zaměstnání. Potvrzuje to i studie nadace Dobrý anděl mezi necelými osmi sty rodinami, které mají vážně nemocné dítě. Zaměřila se především na děti s těžkým kombinovaným postižením, metabolickými poruchami, svalovou dystrofií, selháním orgánů a vzácnými onemocněními. Jeden z rodičů nemůže kvůli nemoci dítěte pracovat u více než tři čtvrtin (75,4 procent) oslovených rodin. Ty jsou pak vázané jen na jeden příjem.
"Ty děti jsou často v takovém stavu, že rodič tam musí být celou dobu," popsala Markéta Křížová z nadace Dobrý anděl. U 5,2 procent pak zdravotní stav dítěte znemožňuje pracovat oběma rodičům. Péče o vážně nemocné děti je přitom často velmi nákladná. "Průměrná částka výdajů nám u dotázaných rodin vyšla na 135 tisíc ročně, což je 11 tisíc měsíčně," uvedla Křížová. Nejvyšší částky podle Křížové uváděli rodiče dětí s těžkou dětskou mozkovou obrnou – průměrně 14 702 tisíc korun měsíčně. Průměrný příjem dotázaných rodin byl přitom necelých 27 tisíc korun měsíčně, u samoživitelů pak méně než 17 tisíc korun. "Oni pak z těch peněz musí dávat takovéhle obrovské částky," nastínila Křížová. Podle ní se k tomu však ještě přičítají jednorázové výdaje – na pomůcky, asistenta ve škole, doplatky na léky nebo rehabilitační pobyty. Rehabitilace je opravdu stěžejní. Je důležitá jednak jako pravidelná, ambulantní, pod dohledem fyzioterapeuta, a tím je to náročné jak časově, jednak finančně," uvedla Fuchsová. Důležité jsou pak i léčebné rehabilitační či lázeňské pobyty. "Taky je to ale náročné jednak z hlediska cesty, jednak když je doma další sourozenec, rodiče ho nemají kam dát, protože to dítě potřebuje doprovod během rehabilitačního pobytu," vysvětlila Fuchsová. Vyzdvihla pak například důležitost dechové rehabilitace. "Ta je důležitá v prevenci jejich nemocnosti, rozvoji respiračních infekcí," vysvětlila.
Cena takových pobytů se však často pohybuje v řádu desetitisíců korun. "Jsou to výdaje, které si rodiny často hradí samy a je to poměrně vysoká položka," uvedla Křížová. Právě rehabilitační pobyty si mnoho rodin nemůže dovolit. "Ze studie vyšlo, že 62 procent takových rodin se na pobyt dostane. Polovina z nich dokonce dvakrát ročně nebo častěji. Nicméně je tam pořád pětina rodin, které si vůbec takový pobyt nemohou dovolit, ač by to pomohlo," doplnila.
Celý článek najdete zde: https://zpravy.idnes.cz/dite-nemoc-zdravotnictvi-pece-pomoc-postizeni-vzacni-nemocni-finance-dobry-andel-penize-g6w-/domaci.aspx?c=A181108_114356_domaci_linv