Panenky s rozštěpem, naslouchadly nebo jizvami pomáhají dětem s různými handicapy. Ukazují jim, že jsou součástí společnosti

Datum publikace: 14. 07. 2020
Periodikum:
zdravotnickydenik.cz
Každé dítě si zaslouží vidět se v dobrém světle, to je myšlenka, která stála u zrodu panenek podobným svým malým majitelům. Stejně jako oni si nesou různé handicapy, a právě skrze vizuální podobnost se stávají kamarády pro děti, které se narodily či v průběhu života získaly nějaké zdravotní znevýhodnění. Existují tak třeba panenky s rozštěpem rtu/patra, jizvami po operacích, Downovým syndromem, po amputaci končetin či nosící naslouchadla. Na panenky Special Friends původem z města Dewsbury z anglického hrabství Yorkshire upozornil zpravodajský portál BBC News. Naštěstí tyto hračky nejsou jedinou podobnou iniciativou pomáhající bourat předsudky.

Na první pohled vypadají jako běžné panenky, se kterými se děti hrají. Stačí se ale zadívat podrobněji, a je zřejmé, že tyto hračky jsou jiné. Stejně jako jejich malí majitelé se odlišují od ostatních. A právě s tím, jak přijmout svou odlišnost způsobenou různými handicapy, mohou panenky Special Friends dětem pomoci. Stejně tak mohou učit ostatní pochopit, co jednotlivá znevýhodnění znamenají a že děti, které si je nesou, jsou součástí společnosti. U jejich vzniku byl před lety malý chlapec Camram, který se kvůli svému sluchovému postižení neobejde bez naslouchadel. Právě on, dnes čtrnáctiletý, se pro svou matku třiatřicetiletou Victorii Band z města Dewsbury z anglického hrabství Yorkshire stal inspirací k tomu, aby začala upravovat běžné dětské panenky. Sama si podle svých slov dříve neuvědomovala, jak je pro děti důležité mít panenky, které vypadají stejně jako ony, tedy nesou si nějaký viditelný handicap.

"Hračky jsou velkou součástí dětských her a také dětského učení,“ popsala pro britský zpravodajský portál BBC News. „Nějaké panenky jsem dala do školy, kam chodí můj syn. Šlo o panenku s Downovým syndromem, panenku s rozštěpem rtu a panenku s naslouchadly. Řekli mi, že dětem panenky opravdu pomáhají,“ dodala. Sama tak upravuje běžné panenky na ty se speciálními potřebami a handicapy. Některé panenky pak vyrábí i na zakázku podle individuálních přání zákazníků. Zájem o její panenky se podle BBC News prudce zvýšil poté, co jí kontaktovala mezinárodní organizace Cleftopedia, která pomáhá rodinám s dětmi s rozštěpovými vadami obličeje. „Jednou ráno jsem se probudila a měla asi 300 nových zpráv. Tehdy jsem si říkala, nevzala jsem si toho na sebe trochu moc?“ vzpomínala s tím, že nyní upravuje zhruba 15 panenek týdně. Sama si přála dělat něco jiného než ostatní a zároveň mít svůj cíl. Jedna její panenka pak stojí 30 až 45 britských liber, tedy zhruba 900 až 1350 Kč.

Holčička bere panenku s rozštěpem všude s sebou

Celý text najdete zde: 

https://www.zdravotnickydenik.cz/2020/07/panenky-rozstepem-naslouchadly-jizvami-pomahaji-detem-ruznymi-handicapy-ukazuji-ze-jsou-soucasti-spolecnosti/