Pandemie proměnila poruchy příjmu potravy, problém je i nadměrné cvičení, říká lékařka

Datum publikace: 12. 04. 2021
Periodikum:
wave.rozhlas.cz
Poruchy příjmu potravy postihují až 70 milionů lidí na celém světě a mají nejvyšší úmrtnost ze všech duševních onemocnění. Vedle mentální anorexie a bulimie se problémem stává i přejídání a nadměrné cvičení. Situaci zhoršuje tlak sociálních sítí a nereálné, až patologické vzory.

Poruchy příjmu potravy už dávno nejsou jen „ženským“ tématem. Podle profesorky Hany Papežové, vedoucí Centra pro poruchy příjmu potravy na Psychiatrické klinice 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, se objevují napříč celou společností, ať už z hlediska věku, či sociálního statusu. Současná pandemie přinesla nejen častější práci z domova a skutečnost, že se řada z nás vídá pouze ve výseku od ramen nahoru prostřednictvím obrazovek počítačů, ale také nárůst tělesné hmotnosti, který je pozorován nejen u dětí a dospívajících. Právě se zprávami, jak v rámci pandemie přibíráme, by mohl souviset opačný trend – tlak na zdravý životní styl, cvičení a zdravou výživu.

Celý článek a rozhovor najdete zde: https://wave.rozhlas.cz/pandemie-promenila-poruchy-prijmu-potravy-problem-je-i-nadmerne-cviceni-rika-8464677

Související články:
Běhající žena