Oťukávání mediální výchovy. Experti ji doporučují, učitelé se jí obávají a rodiče v ní často vidí manipulaci s dětmi

Datum publikace: 06. 10. 2021
Periodikum:
zpravy.aktualne.cz
Rozpoznat, která informace je pravdivá, která zavádějící a kterou se její autor snaží cíleně manipulovat veřejností, je v internetové době čím dál těžší. Tradiční média ustupují do pozadí, na sociálních sítích může kdokoli sdílet cokoli, rychle se tak může šířit i naprostá lež. Vyznat se v záplavě informací má už na školách pomoci mediální výchova. Předmět se tu složitě snaží prosadit už 15 let.

„Uděláme si takový experiment. Bude trvat dva měsíce, budete se mu věnovat průběžně ve volném čase,“ začíná Michal Kaderka svůj seminář na pražském Gymnáziu Na Zatlance. Ve třídě to lehce nesouhlasně zašumí. „Vytvoříte si falešný facebookový profil, budete sympatizovat s některou politickou stranou a sledovat, co se bude dít,“ pokračuje a z lavic to šumí už podstatně pozitivněji. Zazní i spokojené „Yes!“. Úkol je součástí mediální výchovy, předmětu, který právě Gymnázium Na Zatlance začalo do výuky zařazovat jako jedna z prvních škol v Česku. Ne už jako občasné téma v jiných hodinách, ale jako plnohodnotný předmět. Co se v něm žáci naučí, je čím dál naléhavější v nynější „postfaktické“ době, kde pravdu porážejí emocionálně zajímavější dezinformace. A také v době, kdy ztrácí na síle tradiční média a lidé informace čerpají ze stovek internetových kanálů, kde může být vydavatelem kdokoli, bez znalosti ověřování zpráv či jejich zdrojů. Stále více také srůstá moc výkonná a moc mediální, média pak neslouží jako hlídači vlády, ale jako její podporovatelé. Vyznat se v informační džungli a dopátrat se v ní objektivních informací je tak stále složitější.

Celý článek najdete zde: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/chytre-cesko-medialni-vychova/r~0a3b0c5a21bd11ec8a900cc47ab5f122/

Žena natáčí kamerou