Otevřou se v září školy? A jak bude výuka vypadat?

Datum publikace: 31. 07. 2020
Periodikum:
rozhlas.cz
Stav nejistoty výstižně shrnula rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová: „Je pro mě zarážející, že jako rodič dětí, které chodí na základní školu, jsem ještě neslyšela alternativní scénáře pro zahájení výuky na základní škole. I rodiče se potřebují připravit."

Premiér Andrej Babiš před několika dny zdůraznil, že školy se „musí otevřít“. A řada politiků i epidemiologů a hygieniků mu přitakává. 

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch sice připustil, že se může nakazit nějaký žák, nicméně to nepovede k zavření celé školy – bude stačit, když do karantény půjde jedna třída. Raději ale nedomýšlet, kdyby se nakazil učitel, který učí třeba v pěti třídách. A sedí ve sborovně. 

Typický je v tomto ohledu postoj ministerstva školství. Ministr Robert Plaga nedávno médiím vzkázal, že mluvit o opatřeních, která mohou školy v září čekat, považuje za předčasné.

Alternativní scénáře?

Po setkání s ministrem zdravotnictví byl už o něco konkrétnější: Školy se 1. září otevřou, třídy se dělit nebudou, budou platit přísnější hygienická pravidla a o omezeních budou rozhodovat hygienici na základě epidemiologické situace. Manuály pro provoz škol ministerstvo vypracuje ve druhé půlce srpna. 

To by snad už bylo možné považovat za alternativní scénář. Nazvat ho můžeme Uvidíme

Ministerstvo školství ale pracuje ještě na dalším alternativním scénáři. Úřad totiž připravil novelu, která uzákoňuje distanční vyučování v průběhu krizové situace. Na jaře bylo vyučování na dálku na základních školách dobrovolné, oporu ve školském zákoně nemělo. 

Pokud přijde druhá vlna pandemie a školy se přece jen, proti všem očekáváním a přáním opět zavřou, bude už vše povinné. Bude to normální součást provozu školy. Se vším všudy. Tedy i s tím, že na dálku škola ani v nejmenším nedokáže vyrovnávat rozdíly mezi žáky. Propastné rozdíly dané především rodinnou situací a technickým vybavením. 

Celý text najdete zde: https://plus.rozhlas.cz/michal-komarek-otevrou-se-v-zari-skoly-a-jak-bude-vyuka-vypadat-8261988