OSVČ a ošetřovné: jak to bude s nárokem za květen po otevření škol?

Datum publikace: 04. 06. 2020
Periodikum:
mesec.cz
Pandemie koronaviru, a s ní spojené uzavření škol, školek a dalších zařízení, přinesla OSVČ možnost čerpat speciální dotaci suplující ošetřovné, na které mají ze zákona nárok zaměstnanci. OSVČ totiž nárok na ošetřovné z nemocenského pojištění nemají.

Původní myšlenka byla taková, že OSVČ by mohly ošetřovné čerpat za stejných podmínek jako zaměstnanci. Zatímco zaměstnanci už ale mají jistý nárok na ošetřovné (za určitých podmínek) až do 30. června i v případě, že nepošlou své dítě do školy, i když už funguje, současné podmínky pro OSVČ toto neumožňují. Ošetřovné pro ně totiž neřeší ministerstvo práce (a nevyplývá ze zákona o nemocenském pojištění) jako v případě zaměstnanců, ale prostřednictvím živnostenských úřadů jej vyplácí ministerstvo průmyslu a obchodu formou mimořádné dotace.

Podmínkou nároku na ošetřovné pro OSVČ je faktické uzavření školského či jiného zařízení. Pokud bude otevřeno, není nezbytné, aby bylo o dítě postaráno doma. I když jsou obavy odůvodněné, nárok se v tomto případě neuplatní. Programem Ošetřovné pro OSVČ jsou primárně řešeny důsledky vyplývající ze zavřených školských a jiných školských zařízení v ČR, uvádí ministerstvo průmyslu na webu businessinfo.cz v sekci, kde odpovídá na nejčastější dotazy spojené s ošetřovným pro OSVČ.

Na dotaz redakce Měšec.cz, zda budou mít podnikatelé na ošetřovné nárok za květen, kdy už byly školy otevřené, resort odpověděl, že se danou věcí v současné době zabývá. A server Novinky.cz minulý týden citoval šéfa resortu Karla Havlíčka, který nárok OSVČ přislíbil. Musíme to dělat přes jednotlivé výzvy. V té staré to nebylo nutné a v té nové už to zohledníme. Ošetřovné podnikatelé dostanou a podmínky budou stejné, jako mají běžní zaměstnanci, uvedl Havlíček.

Celý text najdete zde: https://www.mesec.cz/clanky/osvc-a-osetrovne-jak-to-bude-s-narokem-za-kveten-po-otevreni-skol/