Ombudsman navrhuje zrušení kojeneckých ústavů

Datum publikace: 22. 04. 2021
Periodikum:
advokatnidenik.cz
Kancelář veřejného ochránce práv navrhuje zákaz a zrušení kojeneckých ústavů a stanovení hranice tří let, pod kterou nelze umístit malé děti do zařízení ústavního typu. O doporučení Poslanecké sněmovně a vládě informovala 21. dubna 2021 zástupkyně ombudsmana Mgr. Monika Šimůnková. Kromě toho ombudsman navrhuje zvýšení odměn pěstounů na přechodnou dobu.

Kancelář veřejného ochránce práv prezentovala výroční zprávu za rok 2020 včetně přijatých podnětů a hlavních problémů, kterým se ombudsman JUDr. Stanislav Křeček věnoval. Součástí zprávy bylo i 13 legislativních doporučení, přičemž některá se týkají právě kojeneckých ústavů a odměn pěstounů. „Je to doporučení z minulého roku, ale není to vyřešeno doteď, takže je to řešení do budoucna,“ uvedla Monika Šimůnková. Podle ní se nyní Poslanecká sněmovna zabývá několika novelami zákonů, které se problematiky týkají. „Nejmenší děti nemají co dělat v zařízeních ústavní péče. Česká republika je povinná dětem do tří let zajistit ochranu v rámci rodinné péče a náhradní rodinné péče, více soustředit by se měla především na preventivní komunitní služby, které by měly podporovat rodiny, které na tom nejsou dobře, aby děti nemusely být umístěny do zařízení těchto typů,“ uvedla zástupkyně ombudsmana Šimůnková.

Celý článek najdete zde: https://advokatnidenik.cz/2021/04/21/ombudsman-navrhuje-zruseni-kojeneckych-ustavu-a-vyssi-odmeny-pestounum/

Související články:
spokojený kojenec