Odbornice na učení: Hrajte si s dětmi, můžete je tím ochránit

Datum publikace: 10. 09. 2011
Periodikum:
tyden.cz
Ve školních lavicích přibývají děti, které mají problémy se čtením, psaním či počítáním. Na jejich nesnáze se snažil upozornit i druhý ročník Dnu dyslexie, který se konal v Národní galerii v Praze.

Podle odborníků je klíčové zachytit poruchu učení včas a začít s dítětem pracovat. Čeho by si měli rodiče všímat? A na koho se obrátit? Na tyto a další otázky odpovídala speciální pedagožka a matka dvou dříve dyslektických synů Drahomíra Jucovičová.

Jaké jsou první signály, že něco není v pořádku?

Nechtěla bych rodiče vystrašit tím, že když má jejich dítě v první třídě problémy s učením, tak se jedná o specifickou poruchu. Děti se učí něco nového a je přirozenou součástí tohoto procesu, že dělají chyby, zdolávají překážky a stojí je to zvýšené úsilí. Když už to ale trvá několik měsíců a dítě i paní učitelka jsou z toho nešťastné, tak je potřeba hledat příčinu.

Čeho by si rodiče prvňáčka měli všímat?

V první třídě se mohou objevit problémy s osvojováním a zapamatováním písmen, což může být předzvěst dysgrafie. Nebo může být problém se psaním, držením tužky, s vnímáním čísel. Speciální pedagog umí rodičům poradit, jak učení dítěti usnadnit. Pracujeme ale také s dětmi, kterým to prostě nejde a nejedná se u nich o poruchu. Ukazujme možnosti, jak to překonat, aby se dítěti začalo dařit. Nejhorší je, když je školák vystaven dlouhodobému selhávání.

Celé znění rozhovoru naleznete na: https://www.tyden.cz/rubriky/domaci/skolstvi/odbornice-na-uceni-hrajte-si-s-detmi-muzete-je-tim-ochranit_211774.html.

 

> další zprávy z médií