Obliba příměstských prázdninových táborů roste, ve větších městech na ně míří až čtvrtina dětí. Problém je nedostatek instruktorů.

Datum publikace: 16. 07. 2018
Periodikum:
iHNed.cz
Trávit prázdniny ve městě nemusí být pro děti rozhodně nuda. Obliba příměstských táborů jako alternativy k těm pobytovým v Česku narůstá. Zejména ve velkých městech. Letos ovšem pořadatelé těžko shánějí vedoucí a instruktory.

Přístup rodičů k příměstským táborům se za pár let změnil. "Zatímco dříve je chápali jako doplněk a řešili je na poslední chvíli, když nevěděli, kam s dětmi o prázdninách, teď je plánují několik měsíců dopředu," potvrzuje trend Petr Nový z neziskové organizace Centrum Robinson. Takzvané příměšťáky, jak se táborům přezdívá, pořádá šestým rokem. Nabídka se podle něj za tu dobu zpestřila a rozmanité zájmy dítěte lépe uspokojí. 

 Šanci takto je rozvinout nejčastěji využívají rodiče, kteří chtějí být po práci s dítětem, nebo naopak dítě nechce jet na organizovanou akci mimo domov. "Rodiče nemají na výběr, kam s dětmi. Babičky ještě pracují a školky jsou zavřené. Před sedmi lety jsme začínali s deseti patnácti dětmi, teď jich máme na táboře sto," říká jednatel spolku Děti sportu pro Pardubice, Hradec Králové a Prahu Jakub Štěpánek. Jeho akcí se účastní děti od tří let. 

 

Spíš pro mladší děti 

 Příměstské tábory jsou alternativou k pobytovým vícedenním táborům. Jejich boom nastal zhruba před osmi lety. Nabízejí dětem program od rána do pozdního odpoledne, pak si je rodiče opět na noc odvádějí domů. Nejčastěji se jich účastní děti ve věku od šesti do 12 let. Snahou je přivést děti ke sportu, pohybu a dalším volnočasovým aktivitám. Rodiče mívají na výběr denní i týdenní pobyty, záleží na pořadatelích, ti zajišťují i celodenní stravování. 

 

Pobytové tábory vedou 

 V počtu táborů a dětí může podle České rady dětí a mládeže konkurovat Česku v přepočtu na obyvatele snad jen Slovensko. Na pobytový letní tábor se letos chystá každý druhý náctiletý. Na příměstský tábor půjde jedno starší dítě z pěti, u mladších deseti- až dvanáctiletých to je už jedno ze tří. Právě mladší děti volí příměstské tábory častěji. 

 Že jsou příměstské tábory oblíbené hlavně u těch mladších, naznačuje i nový průzkum České rady dětí a mládeže (ČRDM), která oslovila tisícovku deseti- až osmnáctiletých dětí. "Na příměstský tábor se letos chystalo jedno dítě z pěti a u mladších, tedy deseti- až dvanáctiletých to bylo už jedno ze tří," uvádí analytik Jan Husák z České rady dětí a mládeže. Naopak na letní pobytový tábor jede letos každý druhý náctiletý do 18 let, mezi deseti- až dvanáctiletými jsou to dvě děti ze tří. Děti se účastní i různých soustředění a letních škol. 

 Expedice Everest, Přežiješ nebo Cesta kolem světa - to vše si užívají děti v rámci tábora Prázdniny v Ostravě. "Začínali jsme v roce 2013 v Porubě a Moravské Ostravě a postupně se rozšířili do Opavy a Frýdku-Místku. Teď se chytit s nějakým novým táborem není úplně jednoduché. My jsme ale začínali v době, kdy byla velká poptávka, a podařilo se nám dostat se do povědomí lidí," říká projektový manažer Adam ­Fiala z pořadatelského spolku Rozjeď se. Třetím rokem organizuje až šestnáct turnusů. Tak jako jiné trvají zpravidla pět pracovních dnů. Již etablovaná akce prý nepotřebuje velkou reklamu. Děti se vracejí a nové přicházejí na doporučení. Právě to podle pardubického pořadatele Štěpánka hraje ve výběru tábora velkou roli. 

 

Celý článek najdete zde: https://archiv.ihned.cz/c1-66192780-obliba-primestskych-prazdninovych-taboru-roste-ve-vetsich-mestech-na-ne-miri-az-ctvrtina-deti-problem-je-nedostatek-instruktoru