- Domů
- O čem se mluví
- Obětem domácího násilí pomůže mobilní aplikace. Sbírá důkazy a uchová je
Obětem domácího násilí pomůže mobilní aplikace. Sbírá důkazy a uchová je
Datum publikace: 30. 09. 2019
Periodikum:
idnes.cz
Zapisovat si známky násilí či vyhledat nejbližší místo pomoci. Takové možnosti nabízí nová aplikace obětem domácího násilí nazvaná Bright Sky. Jakékoliv úkony v ní budou zcela anonymní a digitální stopu nebude možné vysledovat. Na vývoji české verze aplikace se podílela policie s ministerstvem vnitra i neziskovou organizací Rosa.
S fyzickým nebo sexuálním násilím od současného nebo bývalého partnera se podle Evropské agentury pro základní práva setkala každá pátá Češka. Podle čísel OSN zažila nějakou formu domácího násilí každá třetí žena na světě.
Oběti nejsou schopné rozeznat, že jsou týrané. Často si dokonce myslí, že je to celé jejich chyba, případně neví, jak si říct o pomoc. „Proč lidé žijí v násilném vztahu a riskují své životy? Kvůli strachu, že ztratí někoho, koho milují. Kvůli strachu, že ztratí respekt, svůj život,“ uvedl ve čtvrtek na tiskové konferenci John Liversidge, bývalý londýnský policista. „Pokud si neuvědomí, že jsou v násilném vztahu, budou si myslet, že je to takto normální,“ popsal.
Právě britský expolicista stojí za vznikem aplikace, která má obětem pomáhat. V Británii, kde původně vznikla, funguje od loňského roku. Stáhlo si ji přes 23 tisíc lidí. Aplikace například obsahuje 12 otázek, které obětem pomohou vyhodnotit jejich situaci. Zároveň jim také doporučí další postup. Jednou z funkcí je i deník, do kterého si mohou zapisovat incidenty, ukládat i případně fotografie, videa či zvukové záznamy. Ty se neuchovávají v mobilu, ale rovnou ve vzdáleném cloudu. Bude je tak možné znovu najít i po případném smazání aplikace, která není v změti dalších nijak nápadná.
Bright Sky obsahuje zároveň i seznam organizací, které lze vyhledávat podle aktuální polohy, adresy či směrovacího čísla. Obsahuje také seznam forem násilí či různé mýty, které se o domácím násilí šíří. Aplikace zároveň není jen pro oběti. Díky ní mohou pomoci i lidé z jejich okolí. „To, co oběti kromě bezpečí a systémové pomoci hodně potřebují, jsou informace -nejlépe takové, které se k nim dostanou včas. To znamená, aby se oběti dozvěděly, co už je násilí, jakým způsobem ho řešit a že mohou vyhledat pomoc třeba i anonymně. To je důležité proto, abychom se mohli bavit vůbec o prevenci, a aby to násilí dále neeskalovalo,“ uvedla vedoucí poradenského centra Rosa Branislava Marvánová Vargová.
Celý článek najdete zde: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/aplikace-telefon-domaci-nasili-bright-sky-cz-pomaha-centra-ministerstvo-vnitra-policie.A190926_124054_domaci_lre