O otevřené družiny je i letos o prázdninách zájem. Školy vycházejí vstříc hlavně pracujícím rodičům

Datum publikace: 14. 07. 2020
Periodikum:
ct24.ceskatelevize.cz
Některé družiny zůstávají žákům otevřené i po skončení školního roku. Základní školy tak chtějí už tradičně ulevit pracujícím rodičům. Podle ředitelů a ředitelek, které Česká televize oslovila, se taková pomoc letos může hodit ještě víc než v předchozích letech. A to hlavně rodičům, kteří museli být v době nouzového stavu s dětmi doma a nyní si už nemůžou v práci dovolit další výpadek. Délka letního programu v družinách se liší, někde ho nabízí na dva týdny, jinde po celé prázdniny.

V některých školách je otevřená družina v letních měsících již tradicí, jinde se jedná o novinku. Poprvé nabízí prázdninovou výpomoc třeba Základní škola a Mateřská škola Bystročice v Olomouckém kraji. Ta umožnila rodičům poslat děti do tamní školní družiny na dva týdny.

„Letos jsme zkusili otevřít družinu poprvé na prvních čtrnáct dní v červenci. První týden děti jezdí na výlety po okolí. Druhý týden se všichni zájemci přihlásili na příměstský tábor, který probíhá v naší škole,“ sdělila ředitelka školy Hana Zajacová.

S letním programem pro žáky přišla poprvé také Základní škola a Mateřská škola Lichnov v Moravskoslezském kraji. Podle ředitelky Olgy Síbrové je to hlavně reakce na letošní koronavirovou krizi. Škola chtěla ulevit rodičům, kteří museli zůstat v době pandemie doma a nyní potřebují chodit do práce.

„Chtěli jsme pomoci zejména matkám samoživitelkám a pracujícím rodičům. Jedná se tedy o naši první vlaštovku, ale myslíme si, že by se mohla uchytit,“ řekla Síbrová. Družina pro děti připravila dva turnusy plné dobrodružství. Do sedmidenního červencového termínu se přihlásilo deset dětí, v srpnu jich na jedenáct dní bude docházet šestnáct.

Dobrovolné rozhodnutí

Letní provoz je dobrovolným rozhodnutím vedení školy. Povinnost nabízet své služby v družinách i o prázdninách ředitelé nemají. „Legislativa v tomto nechává ředitelům ve spolupráci se zřizovatelem poměrně volné ruce.

Celý text najdete zde: https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3137954-o-otevrene-druziny-je-i-letos-o-prazdninach-zajem-skoly-vychazeji-vstric-hlavne