Nový život pro neslyšící

Datum publikace: 21. 03. 2019
Periodikum:
Vlasta
Je to zázrak, který vznikl spoluprací techniků a lékařů. Jmenuje se kochleární implantát. Pomáhá téměř nebo úplně hluchým lidem zase slyšet. Za 25 let, kdy se u nás používá, vylepšil život více než tisícovce neslyšících, především dětem.

Přístroj, který se vkládá do spánkové kosti a do vnitřního ucha, je zatím jediným prostředkem, který dokáže alespoň částečně nahradit sluch. Mnoha lidem umožnil návrat do života, školy, zaměstnání, k zálibám. "Vývoj implantátu výrazně pokročil. Zařízení se zmenšilo, je daleko spolehlivější, výkonnější, a tak pacientům umožňuje lépe slyšet," říká Jiří Skřivan, přednosta ORL kliniky Fakultní nemocnice v Motole "Lidé se zákroku zbytečně obávají. Mylně se domnívají, že se jedná o operaci mozku. Ale my se pohybujeme jen v oblasti středního a vnitřního ucha." Ideálním adeptem zákroku je dítě ve věku kolem jednoho roku. "Dítě s implantátem úplně jinak reaguje než neslyšící dítě, které komunikuje pouze vizuálně. Jeho mozek se jinak vyvíjí," říká lékař. Dospělý je vhodným kandidátem hlavně, když neslyší krátkou dobu.

Například v důsledku úrazu hlavy, náhlé ztráty sluchu po některých antibiotikách. Nebo senior, jenž pomalu ztrácí sluch a je schopen si vybavit zvuky, které měl v době plného sluchu. U dětí do čtyř let věku plně hradí zdravotní pojišťovny implantáty na obou stranách. U dospělých přispívá pouze na jedno ucho. To ale nejsou všechny výdaje. Zevní část, kterou mají lidé za uchem (tzv. řečový procesor), je po určité době třeba vyměnit. V Evropě je běžné, že dostanou po pěti až sedmi letech novou součástku, která je plně hrazená pojišťovnou. U nás pojišťovna hradí po 10 letech (podle aktuální informace VZP se od prosince 2019 doba zkrátí na 7 let) tři čtvrtiny nákladů a postižený musí zaplatit zhruba padesát tisíc korun na jedno ucho. Přesto se podle zainteresovaných zákrok vyplatí. Kvalita života je neporovnatelná. Na dětech to nikdo nepozná.

Článek najdete zde: http://www.sanoma.cz/casopisy/vlasta.html