Nouzový stav oživil války o děti, zejména v rámci střídavé péče

Datum publikace: 31. 03. 2020
Periodikum:
idnes.cz
Část rodičů v poslední době odmítá předat dítě ve střídavé péči druhému rodiči kvůli tomu, že je vyhlášený nouzový stav. Ten však střídavé péči nebrání. Někteří rodiče situace kolem koronaviru zneužívají, nebo se bojí, že není předání dítěte bezpečné. Podle advokátů takovým chováním upírají práva druhému rodiči.

Podle rozhodnutí soudu mají dítě v péči oba rodiče „na střídačku“. Ve sjednaný den a čas má přejít k předání druhému rodiči. To se ale nestane. Proč? Podle matky nebo otce, kteří odmítají dítě pustit, to znemožňuje nouzový stav. To si zažil také Pavel, jehož totožnost redakce na jeho přání neuvádí. Svého potomka si měl přebrat od matky, která mu však oznámila, že tak kvůli nouzovému stavu neučiní. „Máme střídavou péči a maminka dítěte se odvolává na nouzový stav s tím, že nelze to dítě kvůli tomu předat,“ říká. Současnou situaci podle něj matka zneužívá.

„Zkoumal jsem vládní opatření a nenašel jsem žádný důvod, kvůli kterému bych si nemohl dítě převzít. Myslím, že bývalá žena karanténu jen využívá k tomu, aby mi mohla udělat něco natruc,“ komentuje aktuální situaci, která se dotýká nejen jeho, ale také některých dalších rodičů v České republice.  „To, že je teď nouzový stav, neznamená, že neplatí rozhodnutí soudu,“ říká advokát Martin Nezval. „Když rodič odmítá předat dítě, jde o maření úředního rozhodnutí. Ze své praxe vím, že se toho dopouštějí především iracionálně založené osoby, které si tím řeší své účty s druhým rodičem. Nouzový stav považují svatouškovsky za dokonalé alibi.

Péče o dítě při nouzovém stavu

Vláda vyhlásila v polovině března nouzový stav a omezila volný pohyb. Usnesení však střídavé péči nezabraňuje, naopak pro cesty za rodinou nebo blízkými osobami platí výjimka. Advokáti se shodují, že neexistuje žádný relevantní důvod, kvůli kterému by jeden rodič měl odepřít v aktuální situaci druhému rodiči péči o potomka. „Soudní rozhodnutí i dohody o výchově dětí stále platí. Rodiče mají povinnost se podle nich chovat, což platí i v době nouzového stavu a v celorepublikové karanténě. Výjimkou jsou jen případy, kdy je kvůli nákazu jeden z rodičů v domácí nebo zdravotnické karanténě,“ řekla pro iDNES.cz prezidentka Unie rodinných advokátů Daniela Kovářová. Rodiče, kterým je upírán styk s dítětem kvůli nouzovému stavu, jsou v právu. Mohou se obrátit na soud prostřednictvím návrhu na výkon rozhodnutí. Rodiče se také obracejí na orgán sociální právní ochrany dětí (OSPOD).

Střídavá péče není teď priorita

Unie rodinných advokátů, která se specializuje na rodinné právo, zřídila speciální internetovou poradnu, kam se lidé mohou rodiče obracet se svými dotazy týkajících se aktuální situace. Během týdne se na ně obrátila tisícovka rodičů. „Nejčastějšími dotazy jsou: ,Mám dítě ve střídavé péči, ale bojím se ho druhému rodiči předat, aby se nenakazilo. Nebo mám soudně přiznaný styk, ale matka mi z obavy odmítá dítě ke styku dát,’“ uvedla prezidentka unie Kovářová.

Upozornila ale také na to, že již zmiňovaný návrh na výkon rozhodnutí nemusí být rodičům nic platný. Problematika střídavé péče totiž nejspíše nebude posuzována jako akutní krizová situace. Soudy kvůli nouzovému stavu odkládají svá jednání až na květen. „Činnost soudů i OSPOD je značně omezena, vztahům mezi rodiči tento silový návrh neprospěje a není vyloučeno, že ani tento nástroj nebude úspěšný. Mediace v současné době prakticky neprobíhají. Výkon rozhodnutí v rodinných věcech probíhá formou uložení pokut,“ říká advokátka.

Celý článek najdete zde: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/stridava-pece-koronavirus-karantena-rodice-deti.A200320_181046_domaci_soch?

Související články na portálu Šance Dětem