- Domů
- O čem se mluví
- Nezakazovat, důvěřovat. Návod, jak ochránit děti před nástrahami na síti
Nezakazovat, důvěřovat. Návod, jak ochránit děti před nástrahami na síti
Datum publikace: 30. 03. 2020
Periodikum:
idnes.cz
Rodiče chtějí své děti uchránit před nástrahami, které číhají na internetu: kyberšikana, sexuální predátoři, podvody, sexting nebo vydírání. Nejjednodušší by se zdálo zkrátka dětem přístup na síť zakázat. To ale odborníci nedoporučují. Sestavili jsme přehled toho, co by měli rodiče s dětmi probrat.
Začne to nevinně. Vaše dítě si po internetu píše se stejně starým teenagerem, který má podobné zájmy. Jenže konverzace se brzy přesune na podivná témata. Na druhé straně totiž třeba není teenager, ale dospělý člověk, kterého vzrušuje, když může dítětem manipulovat. A ve chvíli, kdy má na dítě dostatečnou páku, přikročí k vydírání. Z nezávazné konverzace se rychle stává noční můra. Zoufalá situace, na kterou dítě nejspíš není připravené a neví, jak ji řešit. Co můžete jako rodič udělat, abyste takové situaci předešli? Nebo abyste byli připraveni ji citlivě řešit? Abyste se vůbec dozvěděli, že vaše dítě něčím takovým prochází? A hlavně, co udělat, aby dítě vědělo, že za vámi může přijít?
Nový dokumentární film V síti rozproudil debatu o tom, co vaše děti čeká na internetu. A ukázal pochopitelně jen špičku ledovce. Řadu rodičů zřejmě pořádně vyděsí, což nemusí být na škodu. Bylo by ale chybou snažit se problémy rázně vyřešit nějakým nekompromisním zákazem. „Pokud má být prevence ze strany rodiče účinná, měla by být celkově pozitivní,“ zdůrazňuje pedagog Kamil Kopecký, vedoucí Centra prevence rizikové virtuální komunikace Univerzity Palackého. „Při prevenci je třeba zaměřit se jak na informování dítěte, tak i na ovlivnění jeho postojů a na jeho motivaci zaměřenou na pozitivní a smysluplné aktivity.“
Nejdůležitější je vzájemná důvěra rodiče a dítěte
Ještě než přistoupíme k výčtu různých nebezpečí, je třeba si připustit nepohodlný fakt. Ať uděláme jako rodiče cokoli, stejně nemůžeme naše dítě stoprocentně ochránit. Platí to ve fyzickém světě a platí to i na internetu. „Pohyb dětí na sociálních sítích nelze úplně omezit a ani nelze vyloučit, že se dítě na internetu setká s nelegálním obsahem,“ konstatuje Kateřina Schmidová, terapeutka a vedoucí Rodičovské linky. „Děti jsou obecně zvídavé, mají tendenci testovat hranice, a to i v online světě. S tím musí rodič počítat.“ Podle ní a podle všech odborníků, které jsme oslovili, je naprosto klíčová vzájemná důvěra mezi dětmi a rodiči.
Právě to, že dítě svým rodičům věří, zvyšuje šanci, že se na ně obrátí s problémem, na který samo nestačí. Tuto důvěru je potřeba budovat dlouhodobě: „Důvěra se navazuje a fixuje ve velmi raném věku. Dítě by nikdy nemělo být rodičem odmítnuto, když potřebuje komunikovat,“ říká Petra Vitoušová, prezidentka Bílého kruhu bezpečí. „Není nic důležitějšího v životě rodiče, než tu být pro své dítě. Vždy má být přijato. Tím se zvyšuje pravděpodobnost, že se svěří i později. Nebude se bát odmítnutí a ze zkušenosti už si bude jisté, že nalezne porozumění a důvěru.“
Celý článek najdete zde: https://www.idnes.cz/technet/internet/ochranit-deti-na-internetu-nebezpeci-rady-pro-rodice-sexting-grooming-kybersikana.A200227_121552_sw_internet_pka?