Nevyzpytatelný syndrom náhlého úmrtí kojence. Odborníci našli možnou příčinu

Datum publikace: 19. 05. 2022
Periodikum:
novinky.cz
Narození dítěte představuje pro rodiče jeden z nejkrásnějších okamžiků v životě. Vedle pozitivních emocí ale existuje i strašák, kterého se rodiče bojí – syndrom náhlého úmrtí kojence. Stav, kdy zdánlivě zdravé dítě zemře bez zjevného důvodu. Australští odborníci ve své studii odhalili možnou příčinu.

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS) neboli náhlá, neočekávaná a nevysvětlitelná smrt zdánlivě zdravého kojence postihuje obvykle děti v prvních šesti měsících jejich života. Často k němu dochází ve spánku, přičemž mnozí lékaři věří, že se tak děje kvůli „defektu“ v oblasti mozku, která řídí proces probouzení a dýchání. Podle zprávy z americké kliniky Mayo je mezi odborníky shoda i v tom, že pokud dítě přestane během spánku dýchat, právě onen defekt brání tomu, aby se tzv. leklo a probudilo se. Australští vědci věří, že právě tuto hypotézu nyní potvrdili analýzou krevních vzorků novorozenců, kteří zemřeli v souvislosti s uvedeným syndromem – tedy z neznámých příčin – a jejich porovnáním se vzorky krve zdravých dětí. Ve studii, jejíž závěry byly zveřejněny v lékařském časopise eBioMedicine s otevřeným přístupem, odborníci zjistili, že u dětí zemřelých v souvislosti se syndromem byla prokázána významně nižší aktivita enzymu zvaného butyrylcholinesteráza (BChE). Tento enzym hraje významnou roli ve „vzrušivosti“ či efektivitě mozku, což prý vysvětluje, proč k projevům syndromu dochází právě ve spánku. Nízké hladiny toho enzymu jednoduše snižují schopnost dítěte „reagovat“ a probudit se.

Celý článek najdete zde: https://www.novinky.cz/zena/deti/clanek/nevyzpytatelny-syndrom-nahleho-umrti-kojence-odbornici-nasli-moznou-pricinu-40397330

Související články:

Nožičky novorozence