Netradiční tipy, jak děti zabavit v karanténě, když už nápady docházejí

Datum publikace: 15. 04. 2020
Periodikum:
idnes.cz
Mnozí rodiče tápou, jak své děti zabavit. Nezvyklá porce času stráveného společně s jejich ratolestmi už mnohé nápady vyčerpala. Školy zůstávají zavřené, stejně jako kina, divadla a galerie. Do čeho se doma s dětmi můžete pustit, když už vám dochází nápady ?

Hra na učitele a žáka

Učitelé zásobují děti úkoly, které je třeba vypracovat. Na prvním stupni jistě budete muset svým potomkům pomáhat, to je samozřejmé, ale proč se nezapojit i u těch starších? Proč si po letech nezopakovat stavbu lidského těla, strukturu minerálů, rovnice, vzory podstatných jmen nebo Newtonův zákon? Děti si mohou zahrát na učitele (podle odborníků je to jeden z nejefektivnějších způsobů, jak si látku zapamatovat) a připravit pro vás test. Ústní zkoušení „u tabule“ bude taky fajn. Schválně, jestli obstojíte.

Průvan v hračkách

Využijte volno k protřídění boxů a šuplíků s hračkami. Udělat si pořádek v plyšácích, autíčkách, korálcích nebo legu dětským pokojíkům jenom prospěje. Třídění je pro dětský mozek skvělá aktivita a vy získáte přehled, s čím už si u vás doma nikdo nehraje a co je možné předat kamarádkám s mladšími dětmi nebo uklidit do sklepů. Anebo kdo ví, možná učiníte objev roku a dávno zapomenutá hračka zažije renesanci. Třeba bude lepší než Xbox.

Staré fotky

Vyhrabejte ze skříní alba s fotkami, na kterých jsou vaše děti úplně malé. Vyprávějte jim, jaké to bylo, když se narodily, jaká byla jejich první slůvka, kdy začaly chodit, kterým babičkám a dědečkům se dřív podobaly, zavzpomínejte na narozeniny, výlety. Vyprávění nad fotkami patří k nejcennějším chvilkám, které můžete v rodině zažít. Kdy naposledy jste si takhle zavzpomínali?

Ahoj, babi!

Epidemiologové nabádají rodiče, aby nedávali svoje děti na hlídání k prarodičům – nákazou jsou teď senioři ohroženi nejvíc. To však neznamená, že bychom na ně měli na několik týdnů zapomenout. 

Můžete dát dětem bojový úkol, aby svým prarodičům každý den volaly, pomohly zprovoznit Skype, ať jste s nimi ve spojení i formou videohovoru. Můžou si na každý den připravit nové otázky, například: „Babi, a jak ses vlastně seznámila s dědou?“ „Dědo, jak jste si dřív telefonovali, když ještě nebyly mobily?“ Povídání bude prospěšné pro obě strany.

Videoreportáže

Stejně jako posádka vesmírné lodi natáčí každý den videodeníky, můžete i vy doma točit reportáže z dlouhé domácí plavby. „Dobrý den, ahoj, hlásíme se vám z lodi té a té, toho času v České Skalici, projekt Karanténa XXL, den pátý. Posádka se nachází v optimálním stavu, dnes jsme...“ Třeba nakonec z videí sestříháte zajímavý film, který si za pár let budete pro zábavu pouštět na rodinných oslavách.

Další nápady najdete zde: https://www.idnes.cz/onadnes/vztahy-sex/karantena-rodina-deti-zabava.A200403_171631_vztahy-sex_abr/3#space-a

Související články na portálu Šance Dětem