Není to jenom autismus, co bychom měli na autistických dětech vidět.

Datum publikace: 04. 06. 2012
Periodikum:
superrodina.cz
Co víme o autismu? Známe příčiny této "nemoci"? Lze autismus léčit?

Jednou ze zastánkyň možnosti vyléčení autismu je i bloggerka , která na svých stránkách mimo jiné uvádí překlad článku autorky krásné knihy Ellen Notbohm, Deset věci, které si každé dítě s autismem přeje, abys věděl (Ten Things Every Child with Autism Wishes You Knew) Také Ellen Notbohm patří mezi – podle některých jiných odborníků – optimisty domnívající se, že autististé mají naději žít "normální" život.

"Autismus byl po mnohé roky považovaný za neléčitelnou poruchu, nicméně tento postoj díky stále rostoucím poznatkům a pochopení je na ústupu. Každý den nám lidi s autismem dokazují, že je možné překonat, kompenzovat nebo jinak zvládnout mnohé typické znaky autismu. Předání těchto znalostí a jednoduché pochopení základních charakteristik autismu má obrovský vliv na úspěšnost cesty autistických dětí k produktivní, nezávislé dospělosti," uvádí Ellen Notbohm.

Nejen rodiče autistického dítěte mají dle Ellen Notbohm brát na vědomí, že autismus je jen jedním aspektem chování dítěte. Jako každý jiný jedinec je plný různých dalších charakteristik vnějších i vnitřních, tak stejně je na tom i toto dítě. Neexistuje jen jeden šuplík, kam by se dalo zařadit. Skeptický postoj, že autistické dítě rovná se postižené, rovná se "téměř nic nezvládne", pak nakonec může být právě tou hranicí, která zapříčiní stagnující vývoj.

Autistické děti mají jiné smyslové vnímání, které pro ně může být bolestivé. Uzavřenost dítěte je vlastně jakousi obranou před touto "bolestí", před nepříjemným hlukem či světlem a pachy, před tím, co normální člověk nemusí ani postřehnout. Mozek autistického dítěte často rozmanitou kombinaci různých vjemů nedokáže odfiltrovat.

Celé znění článku najdete na http://www.superrodina.cz/2012/06/02/autismus-u-deti/

matka a syn