Nemocnice nesmí vyloučit přítomnost rodičů u dítěte, ani za koronaviru, píše zástupkyně ombudsmana

Datum publikace: 08. 05. 2020
Periodikum:
irozhlas.cz
Nemocnice ani v době šíření nového koronaviru nemůže podle zástupkyně veřejného ochránce práv Moniky Šimůnkové zcela vyloučit přítomnost rodičů u dítěte. Dítě má podle ní při poskytování zdravotních služeb na přítomnost rodiče právo a nemocnice to musí umožnit. Kancelář ombudsmana to ve středu uvedla na svém webu.

Fakultní nemocnice v Motole, která se do sporu s matkou dostala, podle mluvčí Pavlíny Dankové matce kontakt s dítětem po operaci povolila, jen nešlo o kontakt neomezený, řekla. Šimůnková se zabývala podnětem matky, které nemocnice sdělila, že jí neumožní návštěvy několikaměsíčního syna po operaci na jednotce intenzivní péče (JIP). Ačkoli na webových stránkách nemocnice uvádí, že rodiče mohou své děti umístěné na JIP krátce navštěvovat po domluvě s lékařem, matce dítěte to v tomto období nemocnice nepovolila. Matka syna kojí a chtěla ho po operaci navštěvovat a být s ním v kontaktu. Přítomnost rodičů při hospitalizaci dětí, nejlépe nepřetržitou, považuje zástupkyně ombudsmana za velmi důležitou. „Ani v současné situaci nemůže nemocnice přítomnost rodičů zcela vyloučit nebo fakticky znemožnit. Jednala by v rozporu se zákonem i mimořádným opatřením a doporučením ministerstva. Nemocnice samozřejmě musí dbát na zvýšenou opatrnost před šířením infekčního onemocnění, ale nesmí při tom nepřiměřeným způsobem zasahovat do práv hospitalizovaných dětí. Na přítomnost rodiče nelze nahlížet pouze jako na návštěvu,“ uvedla ve zprávě  Šimůnková.

Celý text najdete zde: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/dite-rodice-nemocnice-koronavirus-simunkova-ombudsman_2005061256_cen

 

Související články na portálu Šance dětem:

Matka s malou dcerou