Nemocnice dál vyhazují rodiče i přes pokyn ministerstva

Datum publikace: 24. 04. 2020
Periodikum:
novinky.cz
Přítomnost rodičů v nemocnicích s hospitalizovanými dětmi bylo v době karantény rozporuplné téma, se kterým si některá zdravotnická zařízení nevěděla rady: po celé republice byly případy, kdy pracovníci nemocnic rodiče od nemocných dětí vyháněli. Ačkoliv ministerstvo zdravotnictví vydalo metodický pokyn, podle něhož rodiče mohou v nemocnici za dodržení hygieny být, některé nemocnice to stále porušují.

Právu to řekla Ágnes Němečková z organizace Juno Moneta, která zastupuje práva pacientů, zejména nezletilých. „Jen za dnešek (středu) řešíme dva případy, kdy nemocnice nerespektují metodický pokyn ministerstva zdravotnictví. Jeden se týká několik dní starého dítěte, kde matce v porodnici řekli, že jí ho dají až za pět dní a nechtějí ji k němu pustit, ačkoliv není v ohrožení života,“ řekla Němečková. Druhý případ se týká tříleté holčičky. „Je sama ve fakultní nemocnici, odebírali jí mozkomíšní mok a matku od ní opakovaně vyhodili. Holčička nejí, nepije, je vystresovaná a má úplně vykřičený hlas. Takových případů řešíme několik denně,“ uvedla Němečková.

V metodickém pokynu, které ministerstvo zdravotnictví v úterý umístilo na svoje stránky, jasně stojí, že děti mají v nemocnici právo být s rodiči.

„Nezletilý pacient, včetně novorozeného dítěte, má právo na nepřetržitou přítomnost zákonného zástupce,“ píše se v pokynu na stránkách ministerstva. Úřad se přitom odvolává na zákon o zdravotních službách, který dětem právo na nepřetržitou přítomnost rodičů přímo garantuje.

„Nepřítomnost osoby blízké u dítěte může zdravotníkům komplikovat práci, jelikož dítě vlivem stresu nespolupracuje. Dítě se při hospitalizaci a ambulantním ošetření často dostává do stresující situace, kterou mu může pomoci zvládat právě osoba blízká, na niž je zvyklé, nejčastěji rodič, ale i jiný zákonný zástupce,“ stojí v metodice.

Rodič, který smrká, do nemocnice nesmí

Podle zákona ale nesmí přítomnost rodiče narušovat poskytování zdravotních služeb. „Lze tedy oprávněně požadovat, aby zákonný zástupce nevykazoval příznaky nakažlivých nemocí a aby používal příslušné ochranné pomůcky, například rukavice, respirátor či ochranný oděv, podle konkrétní situace,“ upozorňuje resort. Nemocnice mohou například vyžadovat měření teploty rodičům.

„Je možné odmítnout přítomnost zákonného zástupce, pokud například kýchá, smrká nebo kašle,“ stojí v pokynech.

Celý text najdete zde: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/nemocnice-dal-vyhazuji-rodice-i-pres-pokyn-ministerstva-40321485