Někdy žena už ve dvaceti nemá dost vajíček a neví o tom, říká gynekolog

Datum publikace: 16. 04. 2018
Periodikum:
vary.iDNES.cz
Gynekolog z karlovarského centra asistované reprodukce Michal Kouřil klade důraz na větší informovanost žen, které si stále myslí, že i ve vyšším věku nebudou mít problém otěhotnět.

Co dnes způsobuje nejčastěji neplodnost?

Nejčastější a nejhorší příčinou je věk. Druhou příčinou je kvalita spermií. Na třetím místě je neprůchodnost vejcovodů. Příčin je samozřejmě více, třeba problém imunologický, genetický, velmi často se vzájemně kombinují a problém tím dále narůstá. Může se klidně stát, že žena už ve dvaceti letech nemá dost vajíček a vůbec o tom neví.

Jaké jsou dnes trendy v této oblasti? Co ženy zkouší za metody, než se obrátí o pomoc na reprodukční kliniku?

Některé ženy zkouší na začátku "přírodní metody", čaje, vitamíny, měří si basální teplotu. Očekávají, že si tímto způsobem "zlepší plodnost", přesně vypočítají "plodné dny", "vylepší" vajíčka, ale každá žena má určitou zásobu, kterou nelze změnit ani nijak účinně ovlivnit, s věkem se navíc snižuje kvalita vajíček, a tím i schopnost jejich oplození. A ta když dojdou, tak nastane menopauza.

Na čem záleží způsob léčby?

Při zvažování vhodné metody léčby vždy záleží na věku, na tom, jak dlouho trvá snaha o otěhotnění a zda měla žena v minulosti nějaký zdravotní problém. Jestli už byla těhotná, potratila nebo má nějaký gynekologický problém. Velmi záleží i na psychickém stavu či rodinné situaci, záleží na tom, jak moc na otěhotnění "pospíchá". Je to velmi individuální.

Jak se obor asistované reprodukce za posledních deset let vyvinul?

Zdokonalily se laboratorní metody embryologické laboratoře, metody genetického vyšetření embryí. Zpřesnily se vyšetřovací metody i léčebné postupy. Dnešní léky jsou účinnější a bezpečnější než v minulosti. Mnozí spatřují budoucnost ve vyloučení genetických abnormalit embrya a rutinním využití této metody. Častou příčinou potratu totiž je, že embryo není geneticky v pořádku. U starších žen se stává, že většina vajíček není kvalitních, většina embryí není "zdravých", někdy dokonce žádné, potom nezbývá než použít vajíčka darovaná.

Jsou opravdu tak velkým problémem starší rodičky?

Věk samozřejmě hraje roli. Podstatnou. Dokonce i v průběhu těhotenství. Čím je matka starší, tím hůř ho snáší. Roste riziko problémů spojených s graviditou. Stejně tak klesá i kvalita jejích vajíček, jak jsem už zmínil. Myslím, že některé ženy roli věku podceňují.

Celé znění článku k přečtení na: https://goo.gl/DizH4h

další zprávy z médií