Někdy je potřeba i rodinná terapie, říká psycholožka neonatologického oddělení

Datum publikace: 05. 05. 2016
Periodikum:
Mf Dnes
Lenka Frömlová pomáhá maminkám i tatínkům jako krizový intervent Neonatologického oddělení FN v Plzni překonat náročné období po narození například nedonošených dětí.

V porodnici Fakultní nemocnice v Plzni se loni narodilo přes 3300 dětí. Zhruba pětina z nich byla nedonošených. Jejich počet podle neonatologů FN rok od roku roste v souvislosti například se zvyšujícím se věkem rodiček. Novorozenci se závažnými vrozenými vadami, s těžkými poruchami poporodní adaptace a děti vážící méně než 1 500 gramů směřují na jednotku intenzivní a resuscitační péče neonatologického oddělení, která přijímá tyto děti z celých západních Čech.

Oddělení má svou specializovanou ambulanci, kde se sleduje dlouhodobý vývoj dětí a řeší se případné poruchy. Lenka Frömlová tam pracuje jako krizový intervent pomoci maminkám, které jsou na oddělení hospitalizované někdy i několik měsíců. "Poskytuji jim podpůrnou psychoterapii," říká Lenka Frömlová. Potřebná je prý i rodinná psychoterapie.

Jak se chovají rodiče, u jejichž dětí se vyskytnou nějaké komplikace? Sesypou se, nebo je tomu naopak a většina děti stimuluje?

Většina rodičů, kteří se dostanou k nám do centra vývojové péče, se nesesype, protože mají podporu jak psychologa, tak speciálního pedagoga, logopeda, fyzioterapeuta. Pouze ti, kteří pomoc odmítají, nevědí, co s dětmi přesně dělat.

Proč někteří pomoc odmítají?

Protože se už předtím, než se stali rodiči, dostali do složité stresové situace, která byla zásadní v jejich životě. Jsou nekomunikativní, odmítají o svých problémech mluvit, spíš nám všechno odkývají, ale moc si informace k tělu nepustí.

Je hodně takových rodičů?

Ne, je to jen menšina. Odhadem pět procent rodičů, kteří péči nechtějí přijmout v plné šíři, v jaké ji nabízíme.

Ale pak trpí hlavně dítě.

Ano, bohužel. Ale to není v souvislosti s nedonošeností. Takové rodiče potkáme i na klasickém oddělení šestinedělí. To nemá souvislost s tím, že by se zhroutili z nastalé situace, že se jim narodilo nedonošené dítě. Ale nejspíš by se to stalo, i kdyby jejich dítě bylo donošené.

Celé znění zprávy najdete na: http://www.mfdnes.cz/

> další zprávy z médií

Související dvojice článků na portále Šance Dětem: