Nejlepší dárek je rodina. Startuje projekt Díky pěstounství

Datum publikace: 20. 12. 2019
Periodikum:
prahadnes.info
Otevřená iniciativa Dobrý start chce prostřednictvím aktuálně zahájeného ročního projektu Díky pěstounství upozornit na stále vysoký počet dětí v kojeneckých ústavech, poděkovat náhradním rodičům a pomoci najít nové pěstouny. Projekt Díky pěstounství, jehož spuštění doprovází video s reálnými příběhy pěstounských rodin, má jasný cíl: dostat děti z kojeneckých ústavů a dětských domovů tam, kam patří. Do milující rodiny.
 
"Chceme všem ukázat, že pěstounství má obrovský smysl, nadchnout pro pomoc ohroženým dětem veřejnost a nasměrovat legislativu tam, kam by měla vždy směřovat. Domů. Ať už to znamená usnadnění celého procesu náhradní péče, nebo podporu biologických rodin tak, aby své děti nemusely opouštět," popisuje Julie Kochová z iniciativy Dobrý start a dodává: "Naším cílem je najít nové pěstounské rodiny a podpořit v příštím roce přijetí zákona, který omezí umisťovat do ústavní péče děti do tří let. České děti na tento zákon stále čekají, přitom ve všech sousedních zemích už malé děti v ústavní péči dávno nekončí."
 

Pěstounství je jednou z cest, jak mohou trávit dětství v rodině i děti, o které se jejich biologické rodiny z různých důvodů nemohou postarat. Letošní Vánoce zažije doma díky pěstounským rodinám 12 tisíc dětí a cílem projektu Díky pěstounství je počet dětí v příštích letech výrazně zvýšit.

"Jako pěstounka vidím, jak v rodině zprvu ustrašené a zanedbané děti rozkvétají. Pěstounství pomáhá nejen dětem, ale dává obrovský smysl také celé naší rodině. Je to nejkrásnější práce, jakou můžete dělat. Neskutečně vás to obohatí, dá vám to spoustu radosti, štěstí a naplní vám to srdce," říká Gabriela, která je jednou z pěstounek, jež v kampani autenticky sdílejí svůj příběh. Vánoční medailonek natočili i Andrea a Aleš, kteří vedle svých dětí vychovávají také Verunku v pěstounské péči. Celý příští rok se o své zkušenosti budou dělit další inspirativní pěstounské rodiny.
 
 

Související články na portálu Šance dětem: