- Domů
- O čem se mluví
- Nejistota v tom, co je správné – tým z Masarykovy univerzity zkoumal, jak se chovají současné matky
Nejistota v tom, co je správné – tým z Masarykovy univerzity zkoumal, jak se chovají současné matky
Datum publikace: 30. 05. 2019
Periodikum:
wave.rozhlas.cz
Tým z Institutu výzkumu dětí, mládeže a rodiny na Fakultě sociálních studií brněnské univerzity v rozsáhlé studii zjišťoval, jak generace lidí narozených po roce 1989 vnímá mateřství a rodičovství. Které trendy a jak je při výchově dětí ovlivňují, čeho se obávají, ale také na co si dávají pozor.
Výsledky několikaletého projektu shrnuli v knize, kterou právě vydává nakladatelství Munipress. Skupina psychologů se prostřednictvím dotazníku ptala žen od třetího trimestru těhotenství do tří let věku dítěte. Otázky se týkaly různých aspektů mateřství a rodičovství. Jak popisuje server Masarykovy univerzity, v první vlně odpovědí měla studie skoro 1 200 respondentů a k tomu výzkumníci provedli i řadu osobních rozhovorů. Navázali tak na několik let starý výzkum z téhož institutu, který byl zaměřený na tehdy dospívající generaci. Z něj vyplynulo, že mladí lidé sice mají na rozdíl od svých rodičů mnoho porevolučních výhod a možností, se svobodou se ale zároveň pojí spoustu otázek a dilemat. Důsledkem toho je například pozdější vstup do manželství nebo odkládání rodičovství.
„V oblasti výchovy a péče o dítě nastal po revoluci velký boom, do Česka přišla spousta trendů. Zatímco v 80. letech byly na trhu jedna dvě příručky o péči o dítě, teď jsou jich desítky nebo stovky a mnohdy si navzájem protiřečí. Výsledkem je, že je daleko těžší se v péči vyznat a nepropadnout nejistotě, zda si rodič vybral správně,“ popisuje jedna z autorek studie Zuzana Masopustová.
Celý článek najdete zde: