Nejdřív nic zvláštního. Pak zmizela řeč a zájem o okolí a Kuba se úplně odpojil, říká jeho máma

Datum publikace: 14. 11. 2021
Periodikum:
wave.rozhlas.cz
„Do roka života se nejevilo nic zvláštního. Ale když se dneska díváme na jeho fotky z dob, kdy mu bylo třeba půl roku, vidíme jeho jakýsi ztracený výraz. Toho jsme si ale tenkrát samozřejmě nevšimli,“ říkají Zuzana a David Dvořáčkovi. Spolu jedenáct let vychovávají Kubu, který má poruchu autistického spektra.

Kubovi rodiče si prvního regresu všimli zhruba po prvním roce jeho života. „Vymizely slabiky, které do té doby žvatlal, ztratil totálně zájem o okolí a byl v podstatě za sklem, odpojený. Nereagoval na svoje jméno a začalo být zjevné, že je něco hodně špatně,“ vzpomíná Zuzana na dobu, která byla pro ni i jejího muže plná strachu a pochybností. „Bylo to pro mě hodně těžké si to přiznat a trvalo mi to podstatně déle než mému muži. On byl tím hnacím motorem, který nás hnal na vyšetření, a díky tomu jsme první širší diagnózu dostali ve dvou letech, což je velmi včas,“ dodává Zuzana.

Celý rozhovor najdete zde: https://wave.rozhlas.cz/nejdriv-nic-zvlastniho-pak-zmizela-rec-a-zajem-o-okoli-a-kuba-se-uplne-odpojil-8617105

Související články:
Chlapec skládá puzzle